Domowy pikantny ketchup.

Domowy pikantny ketchup.

Nauczono nas, że ketchup to ten czerwony w butelce na półce w sklepie. Od pikantnych poprzez łagodne, aż po ziołowe i te dla dzieci. Wszystkie one mają jednak podstawową wadę – nie wiemy tak naprawdę co w nich siedzi. Możemy tylko wierzyć zapewnieniom producentów, że same pomidorki…

Ja jednak jak nie upchnę pomidora do słoika sama, to nie będę pewna, czy siedzi tam na pewno. Wpycham więc ile się da… a raczej wlewam, domowych ketchup. W tym roku wyszedł naprawdę pikantny – dobry… Warto było… A dzieciom też bez obaw mogę podawać – jedzą go w niesamowitych ilościach…

Zdjęcie - Domowy pikantny ketchup. - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Sezon na przetwory otwarłam tego roku wielkim koszem pomidorów. Pachnących, dojrzałych w słońcu, małych i dużych… Takich, jakie tylko latem można spotkać. Znalazł się nawet jeden z nosem – moje dziewczynki powitały go salwami gromkiego śmiechu – zimowe, marketowe, o smaku rdzawej kranówki takich cudów nie mają. Sprzedawca wsypał ich tyle, że ledwo mieściły się w koszu. Cena, rabat, w zasadzie nie wiedziałam do końca ile ich dostałam… Po raz pierwszy nie musiałam się nad tym zastanawiać.

Drugi miesiąc współpracy ze sklepem redcoon.pl zaowocował bowiem wagą elektroniczną, która okazała się niezastąpiona podczas codziennego kucharzenia i corocznego uzupełniania braków w spiżarni. Wprawdzie waga w mojej kuchni to nie nowość, ale jako, że do tej pory korzystałam z tradycyjnej, analogowej, ta sprawiła, że ważenie składników do ketchupu nabrało nowego wymiaru. Zyskało też nieco szyku, bo waga błyszczy niczym celebryta w blasku fleszy na czerwonym dywanie – nawet mogę postawić ją na widoku i nie straszy jak ta stara. Samo odważanie jest proste, precyzyjne i przyjemne – kładziesz i dostajesz wynik, co tu więcej pisać. Spodobała mi się natomiast ciekawa opcja, w którą jakiś mądry człowiek wyposażył moje nowe cacko. Kto choć raz korzystał z zagranicznych przepisów wie, jak kłopotliwe może być przeliczanie uncji na gramy. Waga BEURER KS 55 posiada sprytny przełącznik dzięki któremu odmierza jedne bądź drugie jednostki. Z tej możliwości chyba ucieszyłam się najbardziej (dam w końcu nieco odpocząć guglom), zaraz obok tego, że waga zajmuje naprawdę niewiele miejsca – wprawdzie zawsze podobały mi się wagi z miseczkami, ale jednak minimalizowanie zajmowanej przestrzeni jest teraz moim priorytetem.

Może nie jestem tak wprawnym kucharzem, by na oko wiedzieć, czy tej mąki w szklance jest już 125, czy dopiero 115g, może nie wyczuwam na dotyk ile waży ta średnia cebula, ale w końcu mam wagę i nie zawaham się jej użyć, tak często, jak tylko będzie to konieczne. Dzięki niej moje przepisy są precyzyjne, a jeśli rodzinka zażyczy sobie to ciasto, które piekłam tydzień temu, będę wiedziała ile gram cukru wsypać, by było dokładnie takie samo.

Zdjęcie - Domowy pikantny ketchup. - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kiedy myślę – waga – od razu przychodzą mi na myśl stare przepisy na domowe przetwory – wszystko w gramach, nawet szczypta soli… Nie było łatwo, a wagi elektroniczne pokazywali wtedy chyba tylko w filmach science-fiction. Dlatego też odę ku czci wagi elektronicznej (no nie mam się do czego przyczepić, choćbym chciała) postanowiłam połączyć z moim przepisem na ketchup. Zapewniam, że kto raz spróbuje, ten nie zapomni jego smaku, a kupne sosy już nigdy nie będą smakowały tak dobrze. Dlatego jeśli nie zamierzacie regularnie uzupełniać zapasów, nie róbcie tego w domu ?

Składniki:

  • 3kg dojrzałych pomidorów
  • 300g cebuli (3 średnie sztuki)
  • 150g czerwonej papryki
  • 15g czosnku (2 duże ząbki)
  • 60g cukru trzcinowego demerara (4 łyżki stołowe)
  • 20g soli morskiej (ok 1 łyżki stołowej)
  • do smaku w zależności od tego, jak pikantny ketchup chcemy uzyskać: 1 łyżeczka świeżo mielonego pieprzu, 1 łyżeczka słodkiej czerwonej papryki w proszku, 1/4 łyżeczki chili w proszku
  • opcjonalnie 1-2 łyżki octu winnego

Przygotowanie krok po kroku:

  • Pomidory umyłam i zmiksowałam na papkę z papryką, cebulą i czosnkiem. Przelałam do szerokiego garnka, posoliłam i doprowadziłam do wrzenia. Następnie gotowałam na intensywnym ogniu do zredukowania o 1/4-1/3.
  • Odparowane warzywa przetarłam przez sito i ponownie zagotowałam.
  • Doprawiłam do smaku przyprawami i cukrem i jeszcze chwilę gotowałam do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
  • Na chwilę przed końcem smażenia można dodać ocet, ja pominęłam ten składnik.
  • Gorący ketchup przełożyłam do słoiczków lub butelek i dokładnie zakręciłam. Zapasteryzowałam przez 15-20 minut ustawiając słoiki w wodzie do połowy ich wysokości i zagotowując pod przykryciem. Zagotowane słoiczki zostawiłam w garnku do częściowego wystudzenia, po czym wyjęłam i ostudziłam w temperaturze pokojowej.
  • Z podanej ilości składników otrzymałam około 1litra gotowego sosu.

Smacznego!

Moje rady: Jeśli nie dysponujesz dużym sitem, możesz przygotować domowy ketchup w następujący sposób: Pomidory przed gotowaniem sparzyć i obrać ze skórki, usunąć gniazda nasienne, ale odcisnąć je z soku, by odzyskać jak najwięcej smaku. Pomidory dokładnie zmiksować, nawet dwukrotnie.

Zdjęcie - Domowy pikantny ketchup. - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Domowy pikantny ketchup. - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów