Domowy chleb żytni

Domowy chleb żytni

Zdjęcie - Domowy chleb żytni - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Domowy chleb żytni

Domowy chleb żytni ma głęboki, złożony smak oraz niepowtarzalną teksturę. Te cechy sprawiają, że warto zdecydować się na własne wypieki. Jednak sekret doskonałego chleba kryje się nie tylko w składnikach, ale przede wszystkim w procesie fermentacji, którego sercem jest zakwas. W poniższym przepisie prezentuję metodę przygotowania szybkiego zakwasu żytniego, który stanowi podstawę do wypieku wyjątkowego chleba żytniego.

Pierwszy etap przygotowywania tego chleba to przepis na szybki domowy zakwas żytni. Jego produkcja opiera się na bazie niewielkiej ilości drożdży i trwa 48 godzin. Przez to czas całkowity przygotowania chleba będzie mocno wydłużony. Oczywiście chleb można przygotować na swoim zwykłym zakwasie, ale uważam, że jest to ciekawa alternatywa, o której warto napisać. Taki eksperyment z procesem fermentacji, który otwiera drzwi do głębszego zrozumienia procesu fermentacji i jej wpływu na ostateczny produkt. Przygotowanie zakwasu na bazie drobnej ilości drożdży i pozostawienie go na 48 godzin to inwestycja w jakość i smak chleba, który z pewnością zostanie doceniony przez wszystkich domowników. Wyróżnia to też przepis wśród innych „żytniaków”, które są do siebie bardzo podobne.

Zapraszam do wypróbowania tej metody i delektowania się smakiem prawdziwego, domowego chleba żytniego. Czy to na bazie własnego, dojrzałego zakwasu, czy przy użyciu szybkiego startera z tego przepisu – każdy bochenek chleba niesie ze sobą cząstkę domowego ciepła i pasji do pieczenia.

Przepis opracowałam na foremkę o wymiarach 10 cm x 24 cm. 

A gdyby ktoś z Czytelników chciał zgłębić temat zakwasu do wypieku chleba, to tutaj jest link do poradnika Zakwas. Jak to działa?

Więcej domowych chlebów

Dla fanów tradycyjnych chlebów mam przepis na bochenek ze starych odmian pszenicy, czyli chleb z płaskurki, jak i przepis na chleb z samopszy na zakwasie. Kto lubi chleb bogaty w ziarna, otręby i suszone owoce, temu zasmakuje chleb noworoczny z błonnikiem. Doskonałe połączenie smaku i zdrowia.

Innym, ale równie smakowitym wypiekiem jest miękki domowy chleb tostowy.

Pytania o domowe chleby

Jeśli macie pytania o domowy wypiek chleba, to zadajcie je w komentarzu pod przepisem. Możecie też napisać, jak smakowały Wasze domowe wypieki 🙂

 

 

Czas całkowity: 13 godz. 25 min.
Czas wyrastania: 4 godz. 30 min.
Czas wypieku: 40 min.

 

Składniki na domowy chleb żytni:

dla foremki 24 x 10 cm

  1. woda - 450 ml
  2. mąka żytnia typ 720 - 720 g
  3. sól - 10 g
  4. zaczyn żytni - 150 g

 

Potrzebne narzędzia:

  1. waga kuchenna do odmierzenia składników na chleb
  2. miska do wyrabiania ciasta na chleb
  3. czysta ściereczka do przykrycia wyrastającego chleba
  4. podłużna blaszka do pieczenia chleba "keksówka"

 

Jak zrobić domowy chleb żytni?

1. Do przygotowania szybkiego zakwasu w 48h potrzeba 2/3 szklanki dowolnej mąki żytniej. Mieszamy z 1 szklanką wody i 1/8 łyżeczki drożdży. Odstawiamy na 24h pod przykryciem w temperaturze pokojowej. Po upływie doby, dodajemy 1/2 szklanki świeżej mąki i 1/3 szklanki letniej wody i odstawiamy w taki sam sposób na kolejne 24 godziny. Po upływie wymaganego czasu dodajemy szklankę mąki i 2/3 szklanki letniej wody do zakwasu. Wyrastanie zakwasu powinno zająć około 8h. Gdy przestanie rosnąć, zaczynamy mieszać ciasto chlebowe. To alternatywny sposób przygotowania zakwasu na chleb. Można odłożyć część na następny raz lub zużyć cały do przygotowania chleba. Powinno starczyć na około 2 bochenki domowego chleba żytniego. Do tego przepisu możemy użyć też zwykły aktywny zakwas, jeśli taki posiadamy.
2. W dużej misce mieszamy aktywny zakwas, wodę, mąkę żytnią oraz sól. Składniki na domowy chleb żytni mieszamy mikserem lub łyżką lilka minut.
3. Ciasto na domowy chleb żytni przekładamy do natłuszczonej i oprószonej mąką lub otrębami foremki keksowej i wyrównujemy powieżchnię zwilżoną dłonią. Oprószamy mąką.
4. Foremkę z ciastem przykrywamy folią lub czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 4,5 - 6 godzin. W tym czasie ciasto powinno wypełnić foremkę, a na powierzchni powinny pojawić się charakterystyczne pęknięcia. To znak, że chleb powinien trafić do pieca.
5. Domowy chleb żytni wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 210 stopni C i pieczemy przez ok. 40 minut. Studzimy na kratce i kroimy po całkowitym wystudzeniu, a najlepiej kolejnego dnia. Dzięki temu nie będzie się kleił do noża.

Zdjęcie - Domowy chleb żytni - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Domowy chleb żytni - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Domowy chleb żytni - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Domowy chleb żytni - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Domowy chleb żytni - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów