Dmuchawce, latawce, wiatr...

Dmuchawce, latawce, wiatr...
Zdjęcie - Dmuchawce, latawce, wiatr... - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

... a za oknem tylko wiatr, no i jeszcze deszcz.
Dmuchawce pewnie dzis przy takiej pogodzie nie maja sie najlepiej. Gdy spogladam w strone okna to az mnie ciarki przechodza, zamiast pieknej wiosny mamy jesien.
W taki dzien jak ten z tesknota spogladam na zdjecia, ktore wlasnie zamierzam dodac do tego wpisu. Radosne mlecze, zolte jak slonce w pogodny dzien. A z tych mleczy moj pierwszy w zyciu miodek.
Wlasciewie nie mam zadnego doswiadczenia z kwiatami jadalnymi, a ten miodek postanowilam przyrzadzic przegladajac blog Trufli. To u Niej podpatrzylam przepis.
Zanim jednak nazbieralam potrzebne kwiatki, martwilam sie, ze na pobliskich lakach znajde tylko mlecze watpliwej jakosci. Najbardziej przerazaly mnie biegajace po lakach psy. Tak sie jednak szczesliwie dla mnie zlozylo, ze pewnego niedzielnego popoludnia pojechalismy do naszych Przyjaciol na kawe. Popijajac pyszny, ciemny napoj nagle doznalam olsnienia. Przeciez w Ich ogrodzie pelno bylo mleczy i do tego w 100% ekologicznych. Cale towarzystwo przystapilo wiec do zbierania kwiecia, a najwiecej uciechy miala nasza Latorosl.
Nawet nie sadzilam, ze uzbieramy ich tak sporo.
Po powrocie do domu zamiast leniuchowac i rozkoszowac sie resztka niedzieli, ja zabralam sie do obrobki naszej zdobyczy. A oto efekt :)

Zdjęcie - Dmuchawce, latawce, wiatr... - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Miodek z mniszka lekarskiego

skladniki:
500 kwiatkow mniszka
1 litr wody
1 kg cukru
1 cytryna

wykonanie:
Uzbierane kwiatki rozkladamy na bialym papierze by w ten sposob pozbyc sie z nich wszelkich zyjatek. Mozna tez namoczyc je w wodzie na jakas godzinke.
Nastepnie kwiatki wkladamy do garnka, dorzucamy pokrojona w plastry cytryne i zalewamy to 1 litrem wody. Gotujemy 30 minut. Odstawiamy na 24 godziny.

Nastepnego dnia ugotowane kwiatki odcedzamy. Najlepiej zrobic to przy pomocy sita lub wycisnac je w dloniach. Caly plyn jeszcze raz przecedzamy przez gaze by miodek byl bardziej klarowny. Wlewamy do garnka, dodajemy cukier i gotujemy 1,5 godziny. Mieszamy co jakis czas. Odstawiamy na kolejne 24 godziny.

Ostatniego dnia miodek nalezy zagotowac i przelac do sloiczkow. Zakrecamy i odwracamy do gory dnem.

Miodek jest bardzo dobry w smaku, aromatyczny. Doskonaly na zimowe dni jako dodatek do herbaty czy zwyczajnie do kanapek.
Smacznego!

Zdjęcie - Dmuchawce, latawce, wiatr... - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów