Danie z dyni
Lubię ten czas, gdy na straganach leżą dynie. I cieszy mnie to, że dynie, które kiedyś wycinałam i traktowałam, jako ozdoby, teraz przyrządzam na różne sposoby i że są to smaki, które przyciągają także dzieci. Mój coroczny jesienny obiad, którego nie umiem sobie odmówić, to zupa krem z dyni z prażonymi pestkami, tarta z dyni z pleśniowym serem i tarta korzenna pod cytrynowo-pomarańczową pierzynką. Trzy dania, gdzie rolę główną gra to pomarańczowe warzywo, a każde w innym smaku i razem smakują zabawnie.
Dzisiaj zrobiłam przystawkę wg przepisu Jamiego Olivera. Pasuje do niej dynia słodkawa i o jak najbardziej wyrazistym smaku. Czasem uda mi się kupić dynię włoską, z polskimi trudniej trafić mi na pyszne, mięsiste, intensywnie słodkie warzywo. Tym razem się udało. Danie smakuje świetnie. Może być podane solo albo jako dodatek do mięs, czy do położenia na ciepłej grzance z mozarellą.
Warto, przy okazji świetnej akcji Bei wspomnieć, jak bardzo dynia jest zdrowa. Najzdrowsze są w niej pestki, które najlepiej jeść świeże. Mają bardzo dużą zawartość cynku, a cynk jest potrzebny włosom, paznokciom, skórze. Dzięki cynkowi szybciej goją się rany i ranki. Cynk bardzo polecany jest mężczyznom, którzy potrzebują go 4 razy więcej, niż kobiety. Nasiona dyni mają też działanie antyrobaczycowe. Nasiona dyni można zmiksować i dodać do mleka lub soku owocowego i popijać je codziennie, gdy ma się kłopoty z oddawaniem moczu lub z przerostem gruczołu krokowego. W wielu krajach preparaty z nasion dyni można kupić w aptekach. Lecznicze wlaściwości ma także sok z miąższu dyni. Dynia gotowana zaś polecana jest przy stwardnieniu tętnic, przy chorobach nerek, wątroby, pęcherza moczowego, przy nadciśnieniu oraz zaburzeniach w przemianie materii. Chyba warto nauczyć się przyrządzać z niej pyszne dania.
Dynia słodko-kwaśna
pół średniej dyni
1 łyżka nasion kolendry
1 suszona papryczka chilli
2 czerwone cebule
sól morska i czarny pieprz
4 ząbki czosnku
listki z 6 gałązek tymianku
mały pęczek natki pietruszki
garść rodzynek zmieszanych z suszoną żurawiną
garść orzeszków piniowych
łyżka cukru, ew. więcej
łyżka octu z białego wina
2 łyżki balsamico
Obraną dynię kroję na podłużne kawałki. Kolendrę mielę. Cebule drobno siekam. W garnku o grubym dnie rozgrzewam olej i wrzucam kolendrę, chilli, dynię, cebule i wlewam 1/3 szklanki wody. Przykrywam i gotuję przez 10 minut. Potem zdejmuję przykrywkę i czekam, aż wyparuje cała woda.
Następnie dodaję listki tymianku, pokrojony czosnek, sól, pieprz. Smażę przez chwilę i dodaję rodzynki, żurawinę, orzeszki. Smażę przez minutę i dodaję oba octy i cukier. Smażę jeszcze przez 3 minuty. Cukier na dyni utworzy glazurę. Próbuję, czy nie trzeba jeszcze dosmaczyć.
Podaję na ciepło.
* źródło - "Gotuj z Oliverem" wyd. Muza S.A.; "Te wspaniałe dyniowate" Irena Gumowska wyd. Prószyński i S-ka