Czosnkowo-ziołowa bagietka z młodymi ziemniakami

Zdjęcie - Czosnkowo-ziołowa bagietka z młodymi ziemniakami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Trwa sezon na szparagi, truskawki i inne cuda, ale nie zapominajmy, że w warzywniakach uśmiechają się też do nas młode ziemniaki. Wiadomo, że smakują znakomicie po prostu z koperkiem, ale proponuję je też przemycić do ciasta na bagietkę. Starte ta tarce ziemniaki w połączeniu z octem balsamicznym przyspieszają fermentację ciasta i sprawiają, że miąższ wychodzi przepięknie elastyczny.

Dodatkowo proponuję naciąć wyrośniętą bagietkę z wierzchu ostrym nożem. A „kieszonkę” wypełnić farszem czosnkowo-lubczykowym. Można oczywiście poeksperymentować też  z innymi ziołami i dodać tu np. koperek, czy natkę pietruszki.

Czas całkowity: 2 godz 5 min
Czas wyrastania: 1 godz 40 min
Czas wypieku: 25 min

Składniki :

 1. mąka pszenna typ 650 - 300 g
 2. letnia woda - 200 ml
 3. sól - 1,5 łyżeczki
 4. suszonych drożdży instant - 3 łyżeczki
 5. octu balsamicznego - 1 łyżka
 6. mąki żytniej razowej typ 2000 - 50 g
 7. miękkiego masła (farsz) - 100 g
 8. garść listków lubczyku (farsz) - 1 szt.
 9. ząbek czosnku (farsz) - 1 szt.
 10. młodych ziemniaków - 150 g

Potrzebne narzędzia:

 1. ściereczki
 2. misa
 3. waga kuchenna
 4. blender

Przepis:
1. Do misy wsypujemy mąki, dodajemy drożdże, starte na tarce o grubych oczkach ziemniaki oraz sól. Wlewamy stopniowo letnią wodę i wyrabiamy ciasto przez 5 minut, aż będzie elastyczne.
2. Tak przygotowane ciasto zostawiamy w misie pod przykryciem na godzinę. W tym czasie miękkie masło miksujemy blenderem z lubczykiem i czosnkiem.
3. Z podrośniętego ciast formujemy bagietkę, ustawiamy po jej bokach zawinięte ściereczki (aby zbytnio się nie rozrosła na boki). Zostawiamy pod przykryciem na 40 minut.
4. Wyrośniętą bagietkę nacinamy z wierzchu ostrym nożem i smarujemy masłem czosnkowo-lubczykowym. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika, pieczemy góra-dół w 220 stopniach przez 15 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 190 i dopiekamy jeszcze 10 minut.

Zdjęcie - Czosnkowo-ziołowa bagietka z młodymi ziemniakami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Czosnkowo-ziołowa bagietka z młodymi ziemniakami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Czosnkowo-ziołowa bagietka z młodymi ziemniakami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Czosnkowo-ziołowa bagietka z młodymi ziemniakami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów

Podobne przepisy