Czosnkowa zupa krem z szafranem
Szafran najczęściej określa się najdroższą przyprawą świata, a mało mówi się o jego walorach smakowych, historii czy sposobach wykorzystania. Szafranu do kąpieli dodawała Kleopatra, do szafranu, obok miodu i cynamonu, porównuje Oblubieniec Oblubienicę w „Pieśni nad pieśniami”, a Rzymianie dosypywali go do wina. Po upadku Rzymu krokusy poszły w zapomnienie, ale już w późnym średniowieczu odrodziła się ich uprawa, m.in. jako lekarstwa na dżumę. W kolejnych wiekach na zachodzie Europy próbowano hodować krokusy z większym lub mniejszym powodzeniem, gdyż niestety nie są łatwe w uprawie. Od zawsze słynęła z nich Hiszpania i nawet dziś postuluje się, by rozwijać i promować produkcję szafranu w tym kraju.
W dawnej Polsce również szafran cieszył się popularnością na stołach możnych. Sprowadzany był z Azji, a używany tak hojnie, że wybitnie kojarzył się z naszą kuchnią narodową. Drób po polsku był żółty od szafranu, a i ciasta chętnie nim „złocono”. Jeszcze przed wojną w niemal każdej szanującej się rodzinie na Wielkanoc pieczono baby szafranowe. Ja lubię dodać szczyptę szafranu pod koniec gotowania rosołu, gdyż zmienia jego smak zupełnie, nadając mu swój własny, szlachetny aromat.
Na świecie najwięcej spotkać można go w potrawach kuchni wschodniej – w pilawach, daniach z ryżu i kuskusu, a także w kawie po arabsku. Z europejskich dań warto wspomnieć hiszpańską paellę, marsylską zupę rybną, risotto alla milanese, ciasteczka szafranowe z Kornwalii, bułki szafranowe lussekatt pieczone w dzień św. Łucji w Szwecji czy aïoli z Prowansji. Do tej listy możecie teraz jeszcze dopisać czosnkową zupę krem, na którą przepis czeka poniżej.
CZOSNKOWA ZUPA KREM Z SZAFRANEM- 3 główki czosnku
- 2 cebule
- 2 gałązki selera naciowego
- szczypta szafranu
- 1 listek laurowy
- 3 łyżki ryżu długoziarnistego
- 90 g masła
- 2 łyżki wytrawnej sherry
- 1,2 l wywaru warzywnego
- 150 ml crème fraîche
- sól
- świeżo zmielony pieprz
- grzanki do zupy
Czosnek obieramy i z grubsza siekamy ząbki. Cebulę pbieramy i kroimy w plasterki. Umyte gałązki selera również kroimy.
Szafran wsypujemy do niewielkiej miseczki, zalewamy 2 łyżkami gorącej wody i odstawiamy do naciągnięcia.
W tym czasie zaczynamy gotować zupę. Masło roztapiamy w garnku, wsypujemy czosnek, cebulę oraz seler, dodajemy listek laurowy i całość dokładnie mieszamy, by warzywa równo obtoczyć w maśle. Gotujemy pod przykryciem przez ok. 15-20 minut na niewielkim ogniu, by cebula i czosnek zmiękły, ale nie zbrązowiały.
Następnie zdejmujemy pokrywkę i wlewamy sherry, zwiększamy temperaturę i całośc zagotowujemy. Wlewamy wywar warzywny oraz szafran wraz z wodą, w której się moczył. Przyprawiamy solą i pieprzem. Zagotowujemy, wsypujemy ryż i gotujemy na niezbyt dużym ogniu przez 15 minut.
Wyławiamy listek laurowy, a zupę blendujemy na gładko. Wlewamy śmietanę, mieszamy i podgrzewamy. Zupę podajemy z grzankami.
(przepis z moimi zmianami wg „Good Food” May 2002) Advertisements