Ciasto marchewkowe
Zawsze staram się, żeby przepisy, które możecie znaleźć na blogu były zgodne z moją aktualną wiedzą, zrobione najprościej jak potrafię i miały zdjęcia krok po kroku. Dlatego, żeby spełnić te wszystkie warunki postanowiłam uaktualnić przepis na ciasto marchewkowe. Zwiększyłam proporcje, chciałam, żeby można było upiec z nich ciasto na sporej blaszce lub w tortownicy (moja ma 22 cm). Wydaje mi się, że wiele z Was potrzebuje właśnie takich dużych rodzinnych porcji. Dodatkowo zmniejszyłam ilość cukru i oleju – i naprawdę uważam, że tak jest lepiej :) Wypróbowałam sobie to m.in. na babeczkach marchewkowych, które możecie zobaczyć tym wpisie. Oprócz masy cukrowej do dekoracji, dołożyłam jeszcze polewę z twarożku.
Może to właśnie na ciasto marchewkowe skusicie się z okazji zbliżających się świąt :) Gdybyście szukali innych wielkanocnych inspiracji, zapraszam Was serdecznie do zajrzenia do zakładki Wielkanoc.
Składniki na ciasto marchewkowe:2 szklanka mąki
4 jajka
1 szklanka oleju
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szklanka cukru
1 szklanka orzechów/migdałów/rodzynek
4 szklanki startej marchewki (ok. 5 średniej wielkości marchewek)
150 g twarogu na sernik
100 g masła
2 łyżeczki cukru waniliowego
Marchewkę trzemy na tarce o grubych oczkach.
Bakalie (ja dałam orzechy włoskie, migdały i rodzynki) kroimy na mniejsze kawałki.
Mokre składniki – olej, jajka i cukier, mieszamy razem w misce.
Do wymieszanych mokrych składników dodajemy potartą marchewkę i bakalie.
Mieszamy razem suche składniki: mąkę i proszek do pieczenia. Dodajemy do wymieszanych mokrych składników i mieszamy do połączenia.
Wymieszaną masę przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym na 180 stopni przez ok. 1 godzinę lub do tzw. suchego patyczka (moje piekłam 1 godzinę i 10 minut).
W czasie, kiedy ciasto jest w piekarniku, możemy przygotować polewę i ozdoby z masy cukrowej. Żeby przygotować polewę, wystarczy podgrzać na małym ogniu masło, twarożek i cukier. Mieszamy do połączenia składników. Ciepła polewa jest jeszcze dość rzadka, nie należy się tym przejmować – zgęstnieje po przestudzeniu.
Ozdoby z masy cukrowej można przygotować z domowej masy lub kupnej (ja zdecydowałam się dzisiaj na tę drugą).
Gotowe ciasto przekładamy na kratkę do przestudzenia.
Po przestudzeniu dekorujemy polewą z twarożku i marchewkami z masy cukrowej. Jeśli nie macie czasu lub ochoty, ciasto marchewkowe można też po prostu posypać cukrem pudrem :)
Ciasto najłatwiej pokroić po schłodzeniu.
Smacznego!
Po więcej słodkich zdjęć zapraszam na mój Instagram :)