Ciasto cytrynowe z borówkami
Proste ciasto cytrynowe z borówkami. Jest przepyszne, a przy tym szybkie do przygotowania. Ciasto cytrynowe z borówkami to doskonałe połączenie świeżości i słodyczy. Soczysta cytryna nadaje temu ciastu na oleju wyrazisty i orzeźwiający smak, który doskonale komponuje się z borówkami.
Puszyste i wilgotne wnętrze ciasta na oleju sprawia, że każdy kęs to czysta przyjemność. To idealna propozycja na letnie popołudnie, gdy chcemy cieszyć się smakiem owoców i odświeżyć się słodką nutką cytryny.
Składniki na ciasto cytrynowe z borówkami
- 2 jajka
- 150 g cukru
- 110 ml oleju Kujawski 3 ziarna
- 230 g kwaśnej śmietany
- 1 szczypta soli
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 250 g mąki pszennej
- 1 ⅓ łyżki soku z cytryny
- skórkę startą z 1 cytryny
- 3 łyżki bułki tartej
- 450 g borówek
- 1/2 łyżki mąki ziemniaczanej
Przygotowanie ciasta cytrynowego z borówkami:
Utrzyj 2 jajka razem ze 150 g cukru do uzyskania białej i puszystej masy. Dodaj 110 ml oleju Kujawski 3 ziarna i 230 g kwaśnej śmietany. Wymieszaj na wolnych obrotach miksera. Następnie dodaj szczyptę soli, 2 łyżeczki proszku do pieczenia i 250 g mąki pszennej. Wymieszaj do połączenia. Na sam koniec dodaj 1 łyżkę soku z cytryny i skórkę startą z 1 cytryny.
Tortownicę o średnicy 23 cm wysmaruj odrobiną oleju i oprósz bułką tartą.
Borówki wymieszaj z 1/2 łyżki mąki ziemniaczanej oraz 1 łyżeczką soku z cytryny. Piekarnik nagrzej do temperatury 190 stopni C w trybie “góra-dół”.
Do tortownicy wlej połowę ciasta, następnie wyłóż równomiernie połowę borówek. Wylej resztę ciasta i dodaj resztę borówek. Borówki lekko wciśnij w ciasto.
Ciasto włóż do rozgrzanego piekarnika i piecz do “suchego patyczka” przez ok. 60 minut. Gdyby się przypiekało, to przykryj je folią.
Ciasto cytrynowe z borówkami podawaj oprószone cukrem pudrem.
Smakoszy borówek skusi też przepis na ciasto kokosowe z borówkami czy ciasto czekoladowe z owocami sezonowymi i bitą śmietaną.
Jak wykonać test „suchego patyczka”?
Przed końcem czasu pieczenia otworzyć piekarnić i włożyć suchą wykałaczkę w środek ciasta.
Jeśli do wykałaczki przykleiły się kawałki ciasta - to oznacza, że jest ono niegotowe i wymaga dopieczenia. Jeśli wykałaczka jest sucha - to ciasto jest gotowe i można wyłączyć piekarnik.
Warto przeprowadzać test suchego patyczka, bo każdy piekarnik piecze trochę inaczej.
Liczba porcji: 10
Czas przygotowania: 75 minut
Okazja: podwieczorek
Poziom trudności: proste