Ciabattini na zaczynie biga

Ciabattini na zaczynie biga

Zdjęcie - Ciabattini na zaczynie biga - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Miałam w planie upiec ciabattę według J. Hamelmana z książki „Chleb”. Jednak w trakcie pieczenia uległam jego wskazówkom pozostawionym w przepisie i zdecydowałam upiec je w wersji mini, czyli jako ciabattini. To nie pierwszy przepis na blogu na włoski chlebek przypominający „pantofel”, jednak pierwszy na sztywnym zaczynie zwanym biga.

Ciabatta na takim zaczynie wychodzi niezwykle delikatna w środku. Już na etapie przygotowania ciasta, jest ono lepkie i mokre, co może sprawiać małą trudność przy formowaniu. Po wyrośnięciu zalecane jest jego ostrożne traktowanie, w książce zaznaczono nawet, aby w jego pobliżu nie kichać, bo ciasto opadnie! Według mistrza, po upieczeniu skórka powinna być krucha, chrupka i rumiana. I taka też była.

Wprowadziłam drobną modyfikację w skomplikowanym przepisie, aby łatwiej je przygotować w warunkach domowych. Od piekarza zależy, czy będą one w wersji drobnych bułeczek, czy klasycznej, podłużnej ciabatty.

Zdjęcie - Ciabattini na zaczynie biga - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Ciabattini na zaczynie biga - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

5.0 z 1 ocen

Ciabattini na zaczynie biga Autor: Tosia Czas przygotowania: 5 godz. Czas pieczenia: 30 min. Całkowity czas: 5 godz. 30 min.

Porcje: 18

Składniki
  • Zaczyn biga:
  • 90 g mąki pszennej chlebowej typ 750
  • 55 g wody
  • szczypta suszonych drożdży instant
  • Ciasto właściwe:
  • 460 g mąki pszennej chlebowej typ 750
  • 330 ml wody
  • 10 g soli
  • 2 g suszonych drożdży instant
  • zaczyn biga

Instrukcja
  1. Biga:
  2. Drożdże łączymy z wodą, dodajemy powoli mąkę i mieszamy składniki do osiągnięcia elastycznego, sztywnego ciasta. Przykrywamy go folią spożywczą i zostawiamy na 12-16 godzin w ciepłym miejscu.
  3. Ciasto właściwe:
  4. Następnego dnia szykujemy ciasto. W misie umieszczamy wszystkie suche składniki, oprócz zaczynu biga. Wlewamy wodę i wyrabiamy ciasto mikserem na pierwszej prędkości. Gdy składniki się połączą, dodajemy stopniowo zaczyn biga i dalej wyrabiamy ciasto mikserem, lecz na drugiej prędkości przez ok. 5 minut.
  5. Lepkie i luźne ciasto zostawiamy w misie. Przykrywamy folią spożywczą lub ściereczką.
  6. Po godzinie ciasto przekładamy na oprószony mąką blat. Składamy jak kopertę i wkładamy ponownie do misy. Po kolejnej godzinie znowu ciasto składamy, przekładamy do misy i odstawiamy jeszcze na godzinę.
  7. Po 3 godzinach przekładamy wyrośnięte ciasto na oprószony blat. Wyciskamy z niego pęcherzyki gazu, uważając, aby wewnętrzne pęcherzyki zostały nietknięte.
  8. Ciasto dzielimy na kilkanaście części, ważących ok. 50-60 g. Z każdej z nich formujemy bułeczki, które kładziemy na blasze wyłożonej pergaminem. Ciabattini przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na 1-1,5 godziny.
  9. Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni. Na dnie piekarnika kładziemy miseczkę ze stali nierdzewnej z wodą lub kostkami lodu.
  10. Wkładamy do piekarnika formę z bułeczkami, pieczemy przez 15 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 220 stopni i pieczemy jeszcze 12-15 minut.
  11. Upieczone ciabattini studzimy na kuchennej kratce. Podawaj ze Smakowitą Pajdą.

3.1.09

3.1.09

Kategorie przepisów