Chrupki chleb orkiszowy na zakwasie
Uwielbiam chleby z mąki orkiszowej, a w szczególności te pieczone na zakwasie. Jeszcze bardziej lubię, gdy chleby mają chrupiącą skórkę, a ich środek jest zwarty, lecz przy tym miękki. Taki właśnie efekt pragnęłam uzyskać wypiekając ten chleb i przyznam, że udało się to z sukcesem.
Jest to dosyć prosty przepis na wykorzystanie w wypiekach zakwasu. Mam nadzieję, że zachęci Was to do spróbowania. Postanowiłam go upiec w naparowanym i mocno rozgrzanym piekarniku. Osiągnęłam to nagrzewając go na termoobiegu do temperatury, aż 250 stopni. Efekt zaparowania piekarnika łatwo uzyskać wkładając na dół piekarnika miseczkę z kostkami lodu. Należy jednak nie zapominać o tym, że po krótkim czasie pieczenia w ten sposób trzeba wyłączyć termoobieg i zmniejszyć temperaturę. Jeśli będziecie przestrzegać tych prostych zasad to na pewno chrupki chleb orkiszowy, z dodatkiem mąki pszennej razowej uda się i Wam
Chrupki chleb orkiszowy na zakwasie
- 180 g aktywnego zakwasu żytniego
- 350 g mąki orkiszowej razowej
- 100 g maki pszennej razowej
- 250 ml letniej wody
- łyżeczka soli
- płatki owsiane do obsypania
- Mieszamy suche składniki razem z zakwasem. Letnią wodę dolewamy stopniowo, wyrabiając ciasto ręcznie lub mikserem. Robimy to stopniowo, przez 10 minut, aż osiągniemy z ciasta zgrabną kulę widoczną na zdjęciu. Ciasto umieszczamy w misie, przykrywamy lnianą ściereczką. Stawiamy w ciepłym miejscu na półtorej godziny.
- Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Poprawnie wyrośnięte wyciągamy na blat i kształtujemy okrągły bochenek. Bierzemy ostry nóż i lekko dociskamy go robiąc nacięcia.
- Do piekarnika wkładamy miseczkę ze stali nierdzewnej z kostkami lodu. Nastawiamy temperaturę do 250 stopni oraz termoobieg.
- Do nagrzanego i zaparowanego piekarnika wkładamy chleb, na blasze wyłożonej pergaminem. Pieczemy przez 10 minut.
- Zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i wyłączamy termoobieg, dopiekając chleb jeszcze przez 25 minut.
- Upieczony chleb wyciągamy z piekarnika, jego wierzch smarujemy za pomocą pędzelka wodą, obsypujemy płatkami owsianymi i studzimy.