Chlebki chapati

Chlebki chapati

Zdjęcie - Chlebki chapati - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Upały zdecydowanie nie sprzyjają staniu w kuchni, szczególnie nad rozgrzanym piekarnikiem. Jestem jednak tak przyzwyczajona do domowego pieczywa, że trudno byłoby mi się zadowolić kupnym. Dlatego gdy za oknem prawdziwy skwar zawsze można sobie poradzić szykując szybkie podpłomyki z patelni.

Doskonale znam czytelników Smakowitego Chleba, więc jestem pewna, że zaraz ktoś na Facebooku skomentowałby, że po co robić zagraniczne podpłomyki, skoro mamy nasze. Na blogu jest już sporo przepisów na polskie wypieki, a ja nie widzę nic złego w poszukiwaniu nowych smaków w Kuchniach Dalekiego Wschodu. Dopóki pamięta się o naszych regionalnych smakach to wszystko jest ok

Dzisiaj nabrałam ochoty na kuchnię hinduską, w której jednym z popularniejszych dodatków każdej potrawy są proste chlebki chapati. Tak naprawdę to takie chlebowe placuszki, po prostu podpłomyki, którymi idealnie czyści się talerz z aromatycznego sosu. W wersji domowej śmiało można je przyrządzić na patelni.

Oryginalnie smaruje je się jeszcze klarowanym masłem ghee, jeśli ktoś będzie miał problem z jego kupieniem/przygotowanie to wystarczy po prostu topione masło, albo odrobina oleju roślinnego.

Zdjęcie - Chlebki chapati - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chlebki chapati - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chlebki chapati - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chlebki chapati - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chlebki chapati - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chlebki chapati - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
5.0 z 1 ocen Chlebki chapati Autor: Tosia Czas przygotowania: 30 min. Czas pieczenia: 5 min. Całkowity czas: 35 min. Porcje: 8 Składniki

  • 300 g mąki pszennej typ 500
  • 160 ml letniej wody
  • 1/2 łyżeczka soli
  • 3 łyżeczki topionego masła
  • Wierzch:
  • 3 łyżki topionego masła
Instrukcja
  1. Mąkę wsypujemy do misy, dodajemy sól i topione masło. Wlewamy powoli letnią wodę i krótko zagniatamy ciasto do połączenia składników. Elastyczną kulę z ciasta zostawiamy pod przykryciem na 20 minut.
  2. Ciasto dzielimy na 8 części, z każdej z nich formujemy kulkę i wałkujemy na okrągły placek. W razie potrzeby podsypujemy wałek odrobiną mąki.
  3. Każdy placem smarujemy z jednej strony topionym masłem i wrzucamy na rozgrzaną patelnię. Podgrzewamy ok. 30-60 sekund, smarujemy z wierzchu drugą stronę masłem i obracamy , podgrzewamy przez kolejnych 30-60 sekund.
  4. Rumiane placki przekładamy na tacę i przykrywamy ściereczką, aby zachowały ciepło.

Kategorie przepisów