Chlebek kukurydziany z imbirem
Puszysty w dotyku, kukurydziany smak i zapach imbirowy. Taki jest chlebek kukurydziany z dodatkiem świeżo startego imbiru.
Propozycja ta powstała z myślą o zabieganych i wszystkich osób, które stawiają pierwsze kroki w pieczeniu domowego chleba. Często, tego typu wypieki z mąką kukurydzianą nazywane są chlebkami. Jest to sprawa względna, ponieważ dla wielu osób chlebek ten będzie bardziej ciastem niż chlebem. Wynika to z faktu, że nie wypieka się go używając drożdży spożywczych, czy zakwasu. Środkiem spulchniającym jest tu proszek do pieczenia, dzięki któremu ciasto nie musi wyrastać przed pieczeniem. Dzieje się to gdy znajduje się w piekarniku.
Chlebek kukurydziany piekłam w prostokątnej formie i pokroiłam go na kwadraty, ale możecie śmiało zdecydować się na okrągłą formę. Moim zdaniem jest to bardziej chleb niż ciasto, co utwierdziło mnie w przekonaniu, gdy żółte kwadraciki pokroiłam wzdłuż na pół, traktując je jako pieczywo do kanapek.
Kukurydziany smak świetnie komponuje się np. z żółtym serem, ale równie dobrze będzie smakować np. z ulubioną konfiturą. Dlatego możecie go jeść na wiele sposobów
Chlebek kukurydziany z imbirem Autor: Tosia Czas przygotowania: 45 mins Czas pieczenia: 30 mins Calkowity czas: 1 hour 15 mins Porcje: 1 Skladniki- 250 g mąki pszennej typ 650
- 250 g mąki kukurydzianej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki cukru
- 300 ml mleka
- 2 jajka
- 2 łyżki masła
- łyżeczka startego świeżego imbiru
- Masło rozpuszczamy w rondelku, a następnie studzimy. Mieszamy z mlekiem, które wlewamy do rozbełtanych jajek.
- Mąki przesiewamy do misy, mieszamy z proszkiem do pieczenia i cukrem. Wlewamy mokre składniki do suchych i mieszamy ze sobą chwilę ciasto, jedynie do połączenia składników. Pod koniec mieszania dodajemy świeżo starty imbir.
- Formę wykładamy papierem do pieczenia lub smarujemy odrobiną ciasta. Wykładamy do formy ciasto na chlebek, wyrównujemy wierzch wilgotną dłonią lub łyżką.
- Chlebek wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy przez 30 minut w 200 stopniach. Pod koniec pieczenia wbijamy patyczek i sprawdzamy, czy jest suchy. Jeśli tak, to wyciągamy chleb z piekarnika. W przypadku kiedy patyczek jest oblepiony ciastem, dopiekamy go jeszcze kilka minut.
- Upieczony, lekko zarumieniony chlebek wyciągamy z piekarnika i przekładamy na kuchenną kratkę.