Chlebek kokosowy

Chlebek kokosowy

Zdjęcie - Chlebek kokosowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Jeśli lubicie eksperymenty z chlebami to musicie koniecznie spróbować chlebka kokosowego. Co więcej, jeśli lubicie egzotyczne, karaibskie smaki to chleb ten został stworzony z myślą o Was :)

Zrobiłam go wykorzystując mleko kokosowe i wiórki. Nie byłam pewna co z tego wyjdzie. Dopiero gdy ukroiłam pierwszą kromkę zrozumiałam, że był to strzał w dziesiątkę!

Mleko kokosowe samo w sobie jest trochę mdłe. W cieście jednak znalazł się także cukier oraz sól, dzięki czemu kokosowy smak nie dominuje i nie mdli. Wyszedł bardzo delikatny i puszysty. Smakuję świetnie nie tylko z dodatkami na słodko.

Jadłam go także z chrupiącymi azjatyckimi piklami i pikantnym stekiem wołowym. Jako podkład pod wietnamską kanpakę Banh mi, o której pisałam Wam już kiedyś przy okazji przepisu na wietnamską bagietkę. Kokosowy chlebek i wietnamskie dodatki. To była dopiero prawdziwa uczta dla zmysłów :)

Zdjęcie - Chlebek kokosowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Chlebek kokosowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chlebek kokosowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chlebek kokosowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Chlebek kokosowy Drukuj Autor: Tosia Czas przygotowania: 2 hours Czas pieczenia: 35 mins Całkowity czas: 2 hours 35 mins Porcje: 1 Składniki
  • 400 g mąki pszennej chlebowej typ 650
  • 50 g wiórków kokosowych
  • 2 łyżeczki drożdży instant
  • 200 ml mleczka kokosowego
  • jajko
  • łyżeczka soli
  • 3 łyżki cukru
Przygotowanie
  1. Mleko kokosowe podgrzewamy w rondelku. Powinno być letnie, lecz nie gorące.
  2. Mąkę przesiewamy do misy,mieszamy z drożdżami, cukrem, solą i wiórkami kokosowymi. Wyrabiamy ciasto ręcznie lub mikserem, powoli wlewając mleko kokosowe. Wyrabiamy łącznie kilka minut, aż ciasto będzie mocno elastyczne, odstające od ręki.
  3. Przekładamy do misy wysmarowanej masłem i przykrywamy folią aluminiową lub ściereczką. Stawiamy w ciepłym miejscu na godzinę.
  4. Wyrośnięte ciasto wyrabiamy dwie minuty i formujemy okrągły bochenek. Kładziemy na blaszkę wyłożoną pergaminem i przykrywamy ściereczką. Zostawiamy w cieple na 45 minut.
  5. Chlebek nacinamy na środku ostrym nożem (można pominąć). Wkładamy do rozgrzanego piekarnika do temperatury 220 stopni. Pieczemy 25 minut, następnie zmniejszamy do 200 i dopiekamy 10 minut, aż skórka będzie rumiana.
  6. Wyciągamy z piekarnika i studzimy na kuchennej kratce.
2.2.8

Kategorie przepisów