Chleb żytnio-orkiszowy na zakwasie orkiszowym
Przygotowując zaczyn na bazie zakwasu żytniego i mąki pszennej o typie 650 w tym chlebie, zrozumiałam, że aktywny zakwas można dokarmiać rożnymi rodzajami mąki. Na takiej zasadzie, z zakwasu żytniego można w 1 noc uzyskać zakwas pszenno-żytni razowy, albo orkiszowy.
Bardzo lubię wypieki na bazie mąki orkiszowej, szczególnie jeśli pomieszana jest z mąką żytnią jak w chlebie bakaliowym.
Postanowiłam upiec podobny, ale bez dodatku bakalii, za to z zakwasem żytnim dokarmionym mąką orkiszową. To sprawiło, że ma porowaty miąższ i jest trochę lżejszy od ciężkich i kwaskowatych chlebów żytnich. Wyszedł z tego naprawdę smakowity i zdrowy chleb!
Chleb żytnio-orkiszowy na zakwasie orkiszowym Autor: Tosia Czas przygotowania: 12 godziny Czas pieczenia: 50 minut Całkowity czas: 12 godziny 50 minut Porcje: 1 Składniki- Zaczyn:
- 4 łyżki zakwasu żytniego
- 50 g mąki żytniej typ 2000
- 50 g mąki orkiszowej typ 700
- 100-120 ml letniej wody
- Ciasto:
- 400 g mąki żytniej razowej typ 2000
- 200 g mąki orkiszowej typ 700
- 30 g otrębów żytnich
- 400 ml letniej wody
- 1,5 łyżeczki soli
- łyżeczka cukru
- Słoik z zakwasem wyciągamy z lodówki i zostawiamy na minimum 30 minut w temperaturze pokojowej. Następnie dodajemy 50 g mąki żytniej i 50 g mąki orkiszowej. Mieszamy drewnianym patyczkiem i wlewamy letnią (lecz nie gorącą!) wodę. Słoik przykrywamy gazą (lub też nie) i stawiamy w ciepłym miejscu na ok. 7 godzin (np. na noc).
- Następnego dnia do misy wlewamy 150 g otrzymanego zakwasu żytnio-orkiszowego. Do zaczynu dodajemy mąki, otręby, sól i cukier. Wlewamy wodę i krótko mieszamy, jedynie do połączenia składników.
- Formę keksówkę (12x22cm) smarujemy oliwą i obsypujemy otrębami lub wykładamy pergaminem. Przekładamy do środka ciasto, wierzchem wilgotnej od wody dłoni wyrównujemy wierzch. Keksówkę przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 5 godzin do wyrośnięcia.
- Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni. Wkładamy formę z ciastem i pieczemy 30-35 minut. Następnie otwieramy piekarnik i wyjmujemy chleb z pieca lub bezpośrednio na wysuniętej blasze przerzucamy formę dnem do góry (oczywiście przy pomocy rękawicy kuchennej), tak aby przypiec go od drugiej strony. Pieczemy chleb jeszcze 15 minut.
- Upieczony studzimy na kuchennej kratce.