Chleb żytni z kaszą jaglaną na zakwasie

Zdjęcie - Chleb żytni z kaszą jaglaną na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Dzisiaj rano, na naszym facebookowym profilu zapowiedziałam przepis na chleb z królową wśród kasz, czyli kaszą jaglaną. O jej podstawowych i cudownych właściwościach pisałam już przy okazji tego przepisu, dlatego nie chciałabym się powtarzać. Warto jednak powtórzyć raz jeszcze, że jest niezwykle zdrowa, do tego zasadotwórcza, co oznacza, że pomaga utrzymać równowagę w organizmie.

Dlatego połączenie kaszy jaglanej z chlebem na zakwasie żytnim uważam za znakomite rozwiązanie. Do tego wpływa ona korzystnie na konsystencję ciasta i strukturę upieczonego chleba.

Chleb żytni z kaszą jaglaną nie wychodzi tak kwaśny jak inne żytnie wypieki, a przy tym nadal ma swój charakterystyczny posmaczek.

Wiem, że wielu czytelników poszukuje przepisów na chleby w 100% żytnie. Dlatego chciałabym dziś wytłumaczyć, że mimo tego, że na blogu znajduje się kilka takich receptur, nie oznacza to, że wypieki te są często spotykane. W wielu piekarniach w chlebach żytnich zazwyczaj znajduje się też pszenna mąka. Podobnie wygląda sytuacja z przepisami, nawet w specjalistycznych książkach o wypieku chleba. Dzięki temu chleb żytni nie wychodzi „gniotowaty i zbity”.

W poniższej recepturze również nie znajduje się jedynie mąka żytnia, ale także mąka pszenna lub wybrana bezglutenowa np. kukurydziana. Będzie ona stanowić tylko skromny dodatek, który jednak poprawi konsystencję ciasta.

Bardzo polecam przepis wszystkim miłośnikom zdrowych wypieków.

Zdjęcie - Chleb żytni z kaszą jaglaną na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Chleb żytni z kaszą jaglaną na zakwasie Autor: Tosia Czas przygotowania: 5 godz. Czas pieczenia: 40 min. Całkowity czas: 5 godz. 40 min.

Porcje: 1

Składniki
 • 420 g mąki żytniej jasnej typ 720
 • 80 g mąki pszennej chlebowej lub mąki bezglutenowej np. kukurydzianej/gryczanej/ryżowej
 • 150 g aktywnego zakwasu żytniego
 • 300 ml letniej wody
 • 100 g ugotowanej kaszy jaglanej
 • łyżka oliwy
 • 1,5 łyżeczki soli

Instrukcja
 1. Mąki mieszamy ze sobą, dodajemy ugotowaną kaszę, oliwę, zakwas i sól. Stopniowo dodajemy letnią wodę i mieszamy składniki do ich połączenia. Ciasto mieszamy przez niecałą minutę.
 2. Formę keksówkę (10×22 cm) smarujemy oliwą lub masłem i obsypujemy otrębami lub bułką tartą. Ciasto przekładamy do formy i wyrównujemy wierzch zwilżoną wodą dłonią. Formę przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na 5 godzin.
 3. Keksówkę z wyrośniętym ciastem wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Chleb pieczemy najpierw w 220 stopniach przez 20 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i dopiekamy przez kolejne 20 minut.
 4. Upieczony chleb wyciągamy z formy i studzimy na kuchennej kratce.

3.1.09

Przepisy z tych kategorii

Chleb żytnio-orkiszowy na zakwasie z kaszą orkiszową

Chleb żytnio-orkiszowy na zakw…

Tosia Tosia
Smakowity chleb

Chleb z kaszą jęczmienną na zakwasie

Chleb z kaszą jęczmienną na za…

Tosia Tosia
Smakowity chleb

Chleb pszenno-gryczany na zakwasie z kaszą

Chleb pszenno-gryczany na zakw…

Tosia Tosia
Smakowity chleb

Chleb orkiszowy z kaszą gryczaną - majowa piekarnia

Chleb orkiszowy z kaszą grycza…

Stare Gary Stare Gary
Stare Gary

Chleb orkiszowy razowy z białą kaszą gryczaną

Chleb orkiszowy razowy z białą…

MarcinH MarcinH
Grahamka

Chleb orkiszowy z kaszą gryczaną

Chleb orkiszowy z kaszą grycza…

ugotujmyto.pl ugotujmyto.pl
Ugotujmy To...