Chleb żytni parzony (na zakwasie)

Chleb żytni parzony (na zakwasie)

Zdjęcie - Chleb żytni parzony (na zakwasie) - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Dziś kolejny przepis na chleb żytni na zakwasie, ale tym razem w trochę innej kombinacji. Do tej pory, na blogu pojawiły się już przepisy na :

chleb żytni 100% na zakwasie – na życzenie czytelniczki

chleb żytni na zakwasie z miodem i sezamu

chleb żytni na zakwasie z dodatkiem mąki pszennej

Tym razem chleb żytni wykonałam z mąki parzonej. Polega to na tym, że wieczór przed pieczeniem chleba, oprócz dokarmienia zakwasu żytniego, należy porcję mąki żytniej zalać wrzącą wodą. Tak przygotowaną mąkę zostawiamy w ciepłym miejscu bez przeciągów na noc.

Następnego dnia parzoną mąkę łączymy z zakwasem, pozostałą suchą mąką oraz letnią wodą (oczywiście dodajemy też sól).

W wyniku tego chlebek wyszedł bardzo delikatny, lekko wilgotny i o mięciutkim miąższu.

Zdjęcie - Chleb żytni parzony (na zakwasie) - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb żytni parzony (na zakwasie) - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Chleb żytni parzony (na zakwasie) Drukuj Autor: Tosia Czas przygotowania: 16 hours Czas pieczenia: 40 mins Całkowity czas: 16 hours 40 mins Porcje: 1 Składniki
  • Dzień pierwszy:
  • 100 g mąki żytniej typ 720
  • 100 ml wrzącej wody
  • Dzień pieczenia:
  • 135 g aktywnego żytniego zakwasu
  • zaparzona mąka z dnia poprzedniego
  • 300 g mąki żytniej typ 720
  • 190 ml letniej wody
  • łyżeczka drożdży instant
  • łyżeczka soli
Przygotowanie
  1. Dzień pierwszy:
  2. Wieczorem zalewamy 100 g mąki wrzącą wodą, energicznie mieszamy, a powstałe ciasto zostawiamy w misce i przykrywamy folią spożywczą (dzięki temu nie wyschnie). Stawiamy w ciepłym miejscu na noc (u mnie na 11 godzin).
  3. Dzień pieczenia:
  4. Zaparzoną mąkę mieszamy z aktywnym, dokarmionym zakwasem. Dodajemy mąkę, drożdże i sól. Stopniowo wlewamy letnią wodę i krótko mieszamy ze sobą wszystkie składniki. Otrzymane ciasto zostawiamy w misie, przykrywamy czystą ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na 3 godziny.
  5. Po 3 godzinach mokrymi dłońmi przekładamy ciasto do formy (np. keksówki), która wcześniej została natłuszczona masłem. Palcami dociskamy ciasto i wyrównujemy jego wierzch. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy w cieple na 40 minut.
  6. Chlebek pieczemy w formie w rozgrzanym piekarniku do 240 stopni przez 10 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy jeszcze 25-30 minut.
  7. Wyciągamy z piekarnika i studzimy na kuchennej kratce.
2.2.8

Zdjęcie - Chleb żytni parzony (na zakwasie) - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów