Chleb żytni na maślance na zakwasie żytnim
Ostatnio na naszej stronie pojawiło się pytanie ze strony czytelniczki, czy obecny w jednym z przepisów jogurt można zastąpić zsiadłym mlekiem. Otóż śpieszę z wyjaśnieniem, że tego typu dodatki świetnie sprawdzają się w pieczywie. Nie tylko wspomniany jogurt, ale także zsiadłe mleko, kefir, czy maślanka. Sprawiają, że chleb jest delikatniejszy i bardziej wilgotny. Choć będą delikatne różnice związane z zamianą składników, nie ma żadnych racjonalnych argumentów przeciwko takim działaniom.
Pamiętajcie, że przepis nie jest po to, aby nauczyć się na pamięć każdego wspomnianego grama produktu. Przepis wskazuje pewne proporcje wykorzystania składników. Najważniejszą sprawą, w szczególności gdy decydujemy się wymieniać/dodawać/odejmować składniki jest konieczność trzymania się konsystencji. Może więc się zdarzyć, że gdy w przepisie napisane jest, że ciasto ma być "elastyczne i nie przyklejać się do ręki", będzie oznaczać to konieczność dodania większej ilości wody, lub mniejszej, aby taką konsystencję uzyskać.
Zachęcam do zadawania pytań w komentarzach, a my z Tosia postaramy się rozwiać wasze wątpliwości, aby udowodnić wam jakie pieczenie chleba jest proste! A dzisiaj zapraszam na pyszny chleb na maślance!
Chleb żytni na maślance na zakwasie żytnim Autor: Sliwka Czas przygotowania: 4 godz Czas pieczenia: 35 min Calkowity czas: 4 godz 35 min Porcje: 1 Składniki- 100 g zakwasu żytniego
- 315 ml g ciepłej wody
- pół łyżeczki suszonych drożdży instant
- 2 łyżeczki soli
- 200 g mąki żytniej razowej
- 500 g mąki żytniej typ 720
- 150 g maślanki
- 50 g pestek dyni
- 50 g sezamu
- Do dużej miski wlej wodę. Dodaj do niej zakwas, drożdże i sól i rozpuść.
- Dodaj mąki, pestki dyni i sezam i zacznij zagniatać ciasto rękami.
- Powoli dolewaj maślankę cały czas zagniatając aż ciasto uzyska jednolitą konsystencję.
- Ciasto umieść w wyłożonej papierem do pieczenia 20 centymetrowej formie. Uklep i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 4 godziny.
- Przed upływem tego czasu rozgrzej piekarnik do 200 stopni.
- Wstaw ciasto i piecz ok. 35-40 minut, aż ciasto nieco zbrązowieje z góry.
- Wyjmij z piekarnika, z formy i wystudź.