Chleb ze śmietaną i koperkiem

Zdjęcie - Chleb ze śmietaną i koperkiem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Chleby z dodatkiem nabiału zdecydowanie należą do moich ulubionych. Są delikatne w smaku, mają sprężysty miękkisz i są lekko wilgotne, dzięki czemu bardzo długo zachowują świeżość i smakują wyśmienicie nawet kilka dni po upieczeniu (jeśli oczywiście doczekają).

Był już z jogurtem, z twarogiem, z zsiadłym mlekiem, z ricottą, z niebieskim serem pleśniowym. Dziś serwuję wersję ze śmietaną. I koperkiem! Jego smak jest wyraźnie wyczuwalny, a dodatkowo nadaje wspaniałego aromatu. Połączenie godne polecenia!

Zdjęcie - Chleb ze śmietaną i koperkiem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Składniki
  • 1/2 szklanki zakwasu pszennego 100% hydracji
  • 1/2 szklanki letniej, przegotowanej wody
  • 1/2 szklanki gęstej śmietany
  • 3 szklanki mąki pszennej (450 g)
  • 2 łyżki oleju rzepakowego
  • 2 łyżeczki drobnego cukru
  • pół łyżeczki soli
  • 5 łyżeczek posiekanego koperku

Aktywny zakwas dokarmić dzień przed pieczeniem.
W dużej misce umieścić dokarmiony uprzednio zakwas, wodę, śmietanę, olej, cukier, sól, i wszystko razem wymieszać. Następnie wsypać przesianą mąkę i lekko zagnieść składniki. Wsypać koperek i wyrobić ciasto na gładką, elastyczną, nielepiącą się do rąk kulę (ok. 5 minut). Ciasto umieścić w misce, nakryć ją lnianą ściereczką i odstawić do wyrastania 2-3 godziny.
Po tym czasie ciasto raz jeszcze zagnieść (ok. minutę) i odłożyć do ponownego wyrastania - tym razem do koszyczka wyłożonego lnianą ściereczką, dodatkowo obsypaną mąką. Ciasto lekko nakryć ściereczką z wierzchu i odstawić na ok. 2 godziny.
Piekarnik nagrzać do 250 stopni (230 przy termoobiegu). Chleb delikatnie przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, a następnię naciąć z wierzchu (bardzo ostrym nożem). Blachę wstawić do dobrze nagrzanego piekarnika i piec chleb w podanej temperaturze 15 minut, a po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 220 stopni (200 przy termoobiegu) i piec jeszcze ok. 25 minut (aż skórką bęzie mocno rumiana).


Zdjęcie - Chleb ze śmietaną i koperkiem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów

Podobne przepisy