Chleb ze słodkimi ziemniakami na zakwasie żytnim

Chleb ze słodkimi ziemniakami na zakwasie żytnim

Zdjęcie - Chleb ze słodkimi ziemniakami na zakwasie żytnim - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

W listopadzie, kiedy zaczynamy już naprawdę tęsknić za nowalijkami, warto się rozejrzeć na straganie w poszukiwaniu innych warzyw. Nawet zimą można tam znaleźć skarby, wystarczy chcieć. Warzywa korzeniowe mają ogromny potencjał w kuchni, mimo, że nie kuszą swym wyglądem tak jak np. zielone szparagi.

Chyba najbardziej lubię je w formie pieczonej, chociaż chętnie przemycam je też do wypieków. Warzywne puree potrafi nadać wypiekowi nie tylko smaku, ale także sprawia, że miąższ chleba staje się puszysty i wilgotny.

Po udanym eksperymencie z klasycznymi ziemniakami i wiejskim chlebem, postanowiłam sprawdzić jak w chlebie smakują słodkie ziemniaki. Okazało, się, że doskonale, a do tego jeszcze chleb nabiera lekko pomarańczowego koloru :)

Zdjęcie - Chleb ze słodkimi ziemniakami na zakwasie żytnim - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb ze słodkimi ziemniakami na zakwasie żytnim - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

5.0 z 1 ocen

Chleb ze słodkimi ziemniakami na zakwasie żytnim Autor: Tosia Czas przygotowania: 4 godz. Czas pieczenia: 40 min. Całkowity czas: 4 godz. 40 min.

Porcje: 1

Składniki
  • 500 g mąki pszennej typ 650
  • 150 g aktywnego zakwasu żytniego
  • słodki ziemniak (u mnie ok. 300 g i 250 g gotowego puree ze słodkich ziemniaków)
  • 100-150 ml letniej wody
  • łyżka oliwy
  • łyżeczka słodkiej papryki
  • 1,5 łyżeczki soli
  • + żółtko + pestki dyni i ziarna słonecznika

Instrukcja
  1. Batat (słodki ziemniak) obieramy i gotujemy w osolonej wodzie, aż będzie miękki lub pieczemy w 200 stopniach, aż będzie miękki. Następnie miksujemy go blednerem na gładkie puree.
  2. Mąkę przesiewamy do misy, dodajemy zakwas, sól i słodką paprykę. Stopniowo dodajemy jeszcze letnie puree ziemniaczane, oliwę oraz letnią wodę i wyrabiamy ciasto. Po ok. 6 minutach wyrabiania przekładamy je do formy.
  3. Formę keksówkę smarujemy wcześniej oliwą i wykładamy papierem do pieczenia. Wierzch ciasta w formie wyrównujemy wilgotną od wody dłonią. Keksówkę przykrywamy ściereczką lub folią spożywczą i stawiamy w ciepłym miejscu na 4 godziny.
  4. Wierzch wyrośniętego ciasta smarujemy żółtkiem i posypujemy ziarnami. Chleb wstawiamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy 20 minut w 220 stopniach. Następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy kolejne 20 minut.
  5. Upieczony chleb wyjmujemy z formy i studzimy na kuchennej kratce.

3.1.09

Kategorie przepisów