Chleb z tapioką
Tapioka to rodzaj produktu skrobiowego, który otrzymuje się z manioku. Jest popularna głównie w kuchniach azjatyckich, ale także w Ameryce południowej.
Oprócz tego ostatnio na topie są napoje herbaciane z dużymi kulkami tapioki, które wciąga się przez grubą słomkę. Najczęściej jednak używa się jej drobniejszej odmiany do zagęszczania sosów i puddingów owocowych.
Po sukcesie z chlebem ryżowym na bazie mąki pszennej, mąki ryżowej i dodatku ryżu, stwierdziłam, że czas na eksperyment z tapioką. W końcu może ona się trochę kojarzyć z ryżem.
Ponieważ tapiokę używam najczęściej do robienia puddingu to postanowiłam, że chlebek z tapioką będzie również na słodko. Tapioka bowiem, sama w sobie jest neutralna w smaku. Za to jej konsystencja jest niepowtarzalna, co potwierdziło moje przekonanie gdy spróbowałam tego chlebka.
Miąższ chleba nabrał ciekawej struktury, a perełki tapioki są wyczuwalne podczas gryzienia
Najbardziej chleb smakował mi lekko podpieczony w tosterze.
Chleb z tapioką Drukuj Autor: Tosia Czas przygotowania: 1 hour 50 mins Czas pieczenia: 35 mins Całkowity czas: 2 hours 25 mins Porcje: 1 Składniki- 550 g mąki pszennej chlebowej (typ 650)
- 7 g suszonych drożdży instant
- 80 g drobnej tapioki
- 50 g cukru
- łyżeczka soli
- 180 ml letniej wody
- W rondelku gotujemy 160 ml wody.
- Do wrzącej wody wrzucamy tapiokę, zmniejszamy ogień i gotujemy przez 5 minut, co jakiś czas mieszając. Po tym czasie tapioka zacznie robić się szklista, wtedy dolewamy 50 ml zimnej wody i dalej gotujemy, mieszając od czasu do czasu. Po 5 minutach tapioka będzie gotowa, przekładamy do miseczki i studzimy.
- Do miski przesiewamy mąkę, łączymy z pozostałymi suchymi składnikami.
- Na środku robimy wgłębienie, dodajemy tapiokę i mieszamy.
- Stopniowo wlewamy letnią wodę i wyrabiamy ciasto ręcznie lub mikserem z hakiem przez kilka minut. Ciasto będzie kleiło się trochę do miski, ale będzie elastyczne. Tak przygotowane, zostawiamy w misce, przykrywamy ściereczką i zostawiamy na godzinę w cieple.
- Po podwojeniu objętości przekładamy ciasto na blat. Wyrabiamy dwie minut, formujemy podłużny bochenek i przekładamy go na blachę wyłożoną pergaminem. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 30 minut.
- Na środku, wzdłuż linii chleba robimy nacięcie (widoczne na zdjęciu) i wkładamy chleb do nagrzanego piekarnika do temperatury 220 stopni.
- Pieczemy przez 30-35 minut, aż skórka się zarumieni.
- Wyciągamy i studzimy.