Chleb z prażoną cebulą na zakwasie
Trudno się oszukiwać, coraz bardziej czuć zbliżającą się jesień. To uczucie potęgował dziś w mojej kuchni zapach karmelizowanej cebuli, która w towarzystwie chrupiącej, prażonej cebulki trafiła do ciasta na chleb.
W przepisie tym można wykorzystać jakikolwiek aktywny i dokarmiony zakwas, może być z mąki pszennej razowej, żytniej razowej lub orkiszowej. Myślę, że z takimi dodatkami bochenek będzie smakował cudownie w każdej kombinacji!
Chleb z prażoną cebulą na zakwasie Autor: Tosia Czas przygotowania: 5 godz. Czas pieczenia: 40 min. Całkowity czas: 5 godz. 40 min. Porcje: 1 Składniki- 200 g aktywnego zakwasu pszennego lub żytniego
- 450 g mąki pszennej typ 650
- 100 g mąki pszennej pełnoziarnistej
- karmelizowana cebula
- 5 łyżek prażonej cebuli
- 1,5 łyżeczki soli
- 300 ml letniej wody
- Karmelizowana cebula:
- 2 czerwone cebule
- łyżeczka masła
- łyżeczka oliwy
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki octu balsamicznego
- łyżeczka świeżo mielonego pieprzu
- szczypta soli
- Cebule kroimy w kostkę, wrzucamy na rozgrzaną patelnię z oliwą i masłem, smażymy kilka minut. Gdy cebula będzie szklista, dodajemy sól, pieprz, ocet balsamiczny i miód. Karmelizujemy jeszcze kilka minut, następnie studzimy.
- Do misy wsypujemy mąkę, dodajemy zakwas, karmelizowaną i prażoną cebulę oraz sól. Powoli wlewamy wodę i wyrabiamy ciasto przez 5-6 minut. Zostawiamy je w misie, przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na 2 godziny.
- Po tym czasie przekładamy ciasto na oprószony mąką blat, ciasto krótko składamy jak kopertę, następnie rozciągamy i formujemy podłużny bochenek, który przekładamy do keksówki (wcześniej można ją posmarować oliwą i posypać bułką tartą). Formę z ciastem przykrywamy i zostawiamy na 3 godziny.
- Chleb pieczemy w rozgrzanym piekarniku do temperatury 200 stopni przez 40 minut. Następnie wyciągamy z formy i studzimy na kuchennej kratce.