Chleb z kaszy (bez mąki)
Pamiętacie przepis na chleb zmieniający życie? Czyli chleb bez grama mąki, beż drożdży i bez zakwasu? Tym razem postanowiłam przygotować wypiek na podobnej zasadzie, czyli wykorzystując do tego nasiona babki płesznik, zwanej również psyllium.
Jest to roślina znana z wysokiej zawartości błonnika i z tego, że pod wpływem wody wydziela dużo śluzu. To sprawia, że te drobne nasionka potrafią połączyć ze sobą składniki w całość i można upiec dzięki temu chleb.
Tym razem głównym bohaterem eksperymentalnego wypieku jest kasza, a właściwie jej 3 rodzaje. Do chlebka użyłam kaszy jęczmiennej, kaszy gryczanej oraz kaszy kuskus, ale trzymając się podanych proporcji kaszę jęczmienną i kuskus można zastąpić odpowiednią ilością np. kaszy jaglanej. Oczywiście w takim wypadku trzeba też pominąć otręby owsiane lub zastąpić je płatkami ryżowymi. Dzięki temu powstanie wypiek bezglutenowy.
Uprzedzam, że nic nie jest w stanie zastąpić smaku pszenengo, chrupiącego pieczywa, ale przepis ten jest ciekawą alternatywą dla klasycznego chleba. Do tego to niezwykle lekki i zdrowy wypiek
Pomysł na wypiek podpatrzyłam u Moniki.
Chleb z kaszy (bez mąki) Autor: Tosia Czas przygotowania: 2 godz. Czas pieczenia: 60 min. Całkowity czas: 3 godz. Porcje: 1 Składniki- 250 g ugotowanej kaszy jęczmiennej drobnej
- 200 g ugotowanej kaszy gryczanej
- 150 g przygotowanej kaszy kus kus
- 25 g otrębów owsianych (+ kilka łyżek wody)
- łyżka miodu
- łyżeczka soli
- 6 łyżeczek nasion babki płesznik (mogą być mielone nasiona)
- 150-170 ml wody
- 3 łyżki oliwy
- Otręby owsiane zalewamy kilkoma łyżami letniej wody, mieszamy, odstawiamy na kilka minut.
- Ugotowane i ostudzone kasze przekładamy do misy, dodajemy namoczone otręby, miód, sól i nasiona babki płesznik.
- Powoli dolewamy wody oraz oliwę i wyrabiamy krótko ciasto do połączenia składników. Kontrolujemy konsystencję ciasta, aby nie dodać za dużo wody. Masa powinna być lepka i zbita.
- Przekładamy ją do formy keksówki posmarowanej oliwą i posypanej otrębami, wierzch ciasta wyrównujemy łyżką. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 2 godziny.
- Chleb pieczemy w rozgrzanym piekarniku, w temperaturze 180 stopni przez 40 minut. Następnie odwracamy formę dnem do góry i wyrzucamy chleb na blachę (bez formy). dopiekamy go z drugiej strony jeszcze 20 minut.
- Upieczony chlebek przekładamy na drewnianą deskę i studzimy. Z krojeniem chleba czekamy przez minimum godzinę (ciepły będzie się kruszył).