Chleb z kaszą jęczmienną na zakwasie

Chleb z kaszą jęczmienną na zakwasie
Zdjęcie - Chleb z kaszą jęczmienną na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Chleb z kaszą jęczmienną na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Lata temu w Polsce kasze stanowiły popularny rarytas podawany na dworach. Widać to chociaż po dawnych przysmakach, jak pierogi z kaszą gryczaną. Współcześnie, mam wrażenie, że kasza straciła na popularności. A to wielki błąd, bo za tymi małymi ziarenkami kryje się nie tylko wspaniały smak, ale również wiele wartości odżywczych. Bogata w nie jest szczególnie kasza jęczmienna.

Zdjęcie - Chleb z kaszą jęczmienną na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Ten rodzaj kaszy, wyrabianej z jęczmienia, cieszy się szczególnie dobrą sławą ze względu na wysoką zawartość błonnika. Z przyjemnością dodaję ją więc do chleba, aby ten bogatszy był o składniki odżywcze. Korzystają na tym nie tylko domownicy, ale również sam miąższ, który nabiera ciekawej konsystencji.

Chleb upiekłam używając ulubionej przeze mnie metody pieczenia w żeliwnym garnku. Polecam każdemu zainwestowanie w choć jeden, gdyż dzięki niemu chleb ma niepowtarzalnie chrupiącą i rustykalnie wyglądającą skórkę. Trudno przejść obok niego obojętnie.

Chleb z kaszą jęczmienną na zakwasie Autor: Sliwka Czas przygotowania: 12 godz Czas pieczenia: 40 min Calkowity czas: 12 godz 40 min Porcje: 1 Składniki
  • 250 g ugotowanej drobnej kaszy jęczmiennej
  • 100 g aktywnego zakwasu pszennego
  • 350 g + 150 g mąki pszennej chlebowej
  • 150 g mąki orkiszowej typ 500
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 250 ml wody
Instrukcja
  1. Ugotuj kaszę w osolonej wodzie zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odcedź i odstaw do ostygnięcia.
  2. Wszystkie składniki oprócz 150 g mąki pszennej zagnieć w misce lub na blacie. Powinno powstać jednolite, lekko klejące się ciasto.
  3. Umieść ciasto w misce i odstaw na noc do wyrośnięcia (co najmniej 8 godzin).
  4. Po upływie tego czasu dodaj 150 g i ponownie zagnieć ciasto. Ciasto tym razem powinno być bardziej elastyczne i mniej klejące.
  5. Kosz do wyrastania chleba wyłóż folią do żywności i obsyp mąką. Jeśli nie posiadasz kosza możesz użyć miseczki, którą też wyłóż folią do żywności i obsyp mąką. Chodzi po to, aby chleb pozostał okrągły, a nie rozrastał się na boki.
  6. Umieść w koszu/w misce chleb, uklep go i obsyp lekko mąką z góry i odstaw do wyrośnięcia na ok. 4 godziny.
  7. Przed upływem czasu wyrastania ustaw temperaturę piekarnika na 250 stopni i wsadź do niego pozbawiony plastikowych części żeliwny garnek. Rozgrzewaj go co najmniej pół godziny.
  8. Po upływie tego czasu przetransportuj chleb na obsypaną mąką tackę (tak będzie łatwiej go zsunąć do garnka). Najlepiej po prostu przyłożyć z góry tackę i obrócić chleb do góry nogami, aby go łatwo przełożyć.
  9. Wyjmij garnek z piekarnika używając specjalnych rękawic (uwaga! będzie bardzo gorący!), zdejmij pokrywkę i zsuń chleb z tacki bezpośrednio do garnka.
  10. Przykryj garnek pokrywką i wstaw do piekarnika. Piecz ok. 30 minut z pokrywką, a po upływie tego czasu zdejmij pokrywkę i piecz jeszcze 10 minut.
  11. Wyjmij chleb z piekarnika, wyjmij go z garnka (wystarczy obrócić do góry nogami, chleb nie powinien przykleić się do garnka).
  12. Wystudź chleb na kratce od piekarnika, aby nie zaparzył się od dołu.

Kategorie przepisów