Chleb z karmelizowanymi nerkowcami (na zakwasie)
Wczoraj opowiedziałam wam o nowej metodzie robienia chleba na zakwasie, którą opracowałam. Wymaga ona podzielenia całego procesu na 3 etapy, dzięki temu chleb niezwykle szybko rośnie i odwdzięcza się niezwykłą konsystencją.
Dzięki stworzeniu nowej bazy można dodać do niej różnych rodzajów mąki oraz dowolnych dodatków. Wczoraj pomieszałam mąkę pszenną razową z pszenną pełnoziarnistą otrzymując nieco ciemniejszy chleb. Dzisiaj postawiłam na białą klasykę z domieszką zdrowej mąki pełnoziarnistej.
Jako dodatki wybrałam coś słodszego, jako że jestem wielką fanką lekko przebijających się słodkich smaczków w chlebie. Karmelizowane nerkowce idealnie spełniają to zadanie.
Chleb ze słodkimi dodatkami smakuje dobrze nawet z wytrawnymi składnikami. Dzisiaj na przykład podam na nim bruschettę. Zachęcam więc do eksperymentowania.
Chleb z karmelizowanymi nerkowcami (na zakwasie) Autor: Sliwka Czas przygotowania: 10 godz. Czas pieczenia: 35 min. Całkowity czas: 10 godz. 35 min. Porcje: 1 Składniki- Zaczyn
- 2 łyżki zakwasu pszennego
- 75 g mąki pszennej chlebowej
- 75 mąki pszennej razowej
- 150 ml ciepłej wody
- I etap
- cały zaczyn
- 75 g mąki pszennej chlebowej
- 75 g mąki pszennej razowej
- 50 ml wody
- 2 łyżeczki soli
- II etap
- 250 g mąki pszennej chlebowej
- 250 g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 75 g nerkowców
- 2 łyżki miodu
- 300 ml +5 łyżek wody
- Przygotuj zaczyn. Pomieszaj wszystkie składniki w misce i odstaw je na minimum 6 godzin (max 8) w ciepłe miejsce (na przykład niedaleko kaloryfera) przykrywając go materiałową szmatką.
- Po upływie tego czasu do zaczynu dodaj składniki przewidziane w 1 etapie. Zagniataj aż ciasto uzyska jednolitą, elastyczną konsystencję i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 2 godziny.
- Poszatkuj nerkowce.
- Rozgrzej nerkowce na patelni, dodaj miód i 5 łyżek wody. Smaż na średnim ogniu aż woda wyschnie i zrobią się lepiące od powstałego karmelu.
- Do ciasta dodaj składniki z II etapu (razem z wystudzonymi nerkowcami) i zagnieć. Ciasto powinno mieć jednolitą, lekko klejącą konsystencję.
- Oprósz ciasto mąką, aby nie było klejące z zewnątrz i uformuj z niego okrągły bochenek.
- Ułóż bochenek na wyłożonej papierem do pieczenia blasze i przykryj materiałową szmatką.
- Odstaw bochenek do wyrośnięcia w ciepłe miejsce jeszcze na ok. 2-3 godziny.
- Przed upływem czasu wyrastania rozgrzej piekarnik do 200 stopni.
- Umieść chleb w piekarniku i piecz ok. 35 minut aż zbrązowieje a po wsadzeniu w niego drewnianego patyczka, nie przyklei się do niego ciasto.