Chleb z karmelizowanym porem i pestkami
Kolejny miesiąc minął i kolejna akcja wspólnego pieczenia chleba za nami. Tym razem Amber zaproponowała przepis z Chlebaka Moniki.
Chleb na zakwasie z karmelizowanym porem i pestkami. Bardzo aromatyczny, można wykorzystać pomysł karmelizacji do innych wypieków. Moja uwaga, jest taka, żeby nie wyrabiać zbyt dużych bochenków, bo za pierwszym razem po prostu mi się środek nie upiekł. Powtórzyłam wypiek. Tym razem z połowy porcji zrobiłam 2 mniejsze bochenki. Efekt wspaniały, chleb przepyszny. Polecam! Na pewno będzie częstym gościem na naszym stole:-). Chciałam podziękować za kolejne wirtualne chwile wspólnie spędzone z Wami.
Zaczyn: Na 12 godzin wcześniej przygotuj zaczyn:
- 2 łyżki zakwasu pszennego
- 1,5 szklanki mąki
- 3/4 szklanki wody
Do zakwasu wlej wodę, rozmieszaj je razem i dodaj mąkę. Połącz składniki do uzyskania względnie gładkiej pasty. Owiń naczynie folią spożywczą, odłóż w ciepłe miejsce na przynajmniej 8 godzin. Aby sprawdzić czy zakwas jest gotowy do dalszej pracy nabierz go na łyżeczkę i upuść do szklanki wypełnionej wodą. Jeżeli pływa po jej powierzchni, można działać dalej. Jeżeli tonie, musi fermentować dalej. Przygotuj ciasto właściwe: Składniki:
- 2 szklanki wody
- 800 g mąki pszennej typ 550
- 400 g mąki pszennej razowej
- 1,5 łyżki soli
- cały zaczyn (- 2 łyżki)
- 2 duże pory
- 1 łyżka miodu
- 2 łyżki octu balsamicznego
- 200 g pestek ze słonecznika
- 100 g pestek z dyni
- 2 łyżki masła
Do miski wlej wodę. Dodaj zaczyn zostawiając dwie łyżki, które posłużą Ci jako zaczątek nowego chleba. Zaczyn rozmieszaj z wodą, wsyp mąkę i połącz ją z wodą przy pomocy rąk, ale nie wyrabiaj. Miskę przykryj ściereczką i odstaw na 30 minut. W międzyczasie przygotuj dodatki. Pora pokrój w cienkie plasterki. Wrzuć na rozgrzaną oliwę i smaż do momentu, aż zmięknie. Dodaj miód i ocet balsamiczny, wymieszaj, a kiedy płyny odparują a por pokryje się ciemną glazurą ściągnij go z ognia i wystudź. Na tej samej patelni rozpuść masło i wsyp pestki z dyni i słonecznika. Usmaż je na złoto, ściągnij z ognia, pozostaw do ostygnięcia i dodaj do pora. Do ciasta dodaj sól i przygotowane wcześniej, wystudzone dodatki. Przy pomocy miksera połącz je z ciastem. Następnie wyrzuć ciasto na blat i podsypując minimalną ilość mąki wyrób gładkie ciasto chlebowe, które ładnie odchodzi od blatu. Wyrobione ciasto umieść w naoliwionej misce. Pozostaw do fermentacji na 2 godziny w międzyczasie 2 razy w odstępach 45 minutowych wyrzuć je na lekko posypany mąką blat, rozpłaszcz i złóż na trzy, a następnie jeszcze raz na trzy. Przefermentowane ciasto podziel na trzy lub dwie części. Uformuj z nich kule i pozostaw na 20 minut. Po tym czasie uformuj je w okrągłe, lub podłużne bochenki, umieść w wysypanych mąką koszykach do wyrastania i pozostaw do wyrośnięcia na ok. 4 godziny w temperaturze pokojowej lub 8 godzin w lodówce. Wyrośnięty chleb natnij przed włożeniem do pieca. Piecz w naparowanym piekarniku nagrzanym do 230 stopni przez ok 40 minut. Po upieczeniu wystudź.