Chleb z figami na zakwasie

Chleb z figami na zakwasie

Zdjęcie - Chleb z figami na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kolejny chleb pieczony na zakwasie żytnim, o którym możecie poczytać tutaj.

Tym razem chleb jest inny niż wszystkie poprzednie, bo z dodatkiem cudownie soczystych fig. Figi to niestety owoce sezonowe, w Polsce bardzo krótko dostępne. Swoim wyglądem i smakiem zasługują zdecydowanie na uwagę w kuchni.

Przez cały rok można korzystać oczywiście z suszonych fig, ale nie da się ukryć, że najlepsze są świeże. W chlebie nabierają ciekawego smaku.

Mimo iż chlebek sam w sobie nie jest słodki to jednak najbardziej smakował mi z miodem :)

Zdjęcie - Chleb z figami na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb z figami na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb z figami na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb z figami na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb z figami na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Chleb z figami na zakwasie Drukuj Autor: Tosia Czas przygotowania: 3 hours Czas pieczenia: 35 mins Całkowity czas: 3 hours 35 mins Porcje: 1 Składniki
  • 500 g mąki pszennej chlebowej typ 650 + 50 g
  • 150 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 200 ml letniej wody
  • łyżeczka cukru
  • łyżeczka soli
  • 2 świeże figi
Przygotowanie
  1. Figi kroimy w drobną kostkę. Wodę gotujemy, aby była letnia.
  2. g mąki przesiewamy do misy, mieszamy z solą i cukrem. Robimy wgłębienie i do środka wlewamy aktywny zakwas żytni. Mieszamy z mąką.
  3. Stopniowo wlewamy letnią wodę i wyrabiamy ciasto. Wrzucamy drobno pokrojone figi i wyrabiamy mikserem (figi zaczną puszczać sok, nie należy się tym przejmować). W tym czasie dosypujemy kolejne 100 g mąki i jeszcze chwilę wyrabiamy. Gdy składniki się połączą ciasto będzie dosyć luźne, takie ma być. Przykrywamy misę z ciastem ściereczką, zostawiamy w ciepłym miejscu na 2 godziny.
  4. Wyrośnięte ciasto obsypujemy pozostałą porcją mąki (50 g) i krótką zagniatamy podsypując ciasto mąką. Ciasto wyrabiamy oprószając blat mąką, póki nie przestanie się kleić. Formujemy z niego okrągły bochenek przyszłego chleba. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy w cieple na pół godziny.
  5. Ciasto z wierzchu nacinamy w kratkę ostrym nożem. Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni.
  6. Chleb pieczemy przez ok. 25 minut w 220 stopniach, następnie zmniejszamy temperaturę do 200 i dopiekamy jeszcze 10.
  7. Przed podaniem studzimy na kuchennej kratce.
2.2.8

Kategorie przepisów