Chleb z amarantusem

Chleb z amarantusem

Zdjęcie - Chleb z amarantusem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Uważam, że w kuchni ważny jest złoty środek. Staram się odżywiać zdrowo, ale nie rezygnuję w pełni z produktów, które lubię. Pozwalam sobie na małe grzeszki, ale jednocześnie przemycam do wielu dań zdrowe produkty.

Jednym z takich składników jest amarantus, znany również pod nazwą szarłat lub jako zboże przyszłości. To niesamowite, bo te małe nasionka zawierają więcej błonnika niż owies, więcej wapnia niż mleko, jest lekkostrawny i bezglutenowy (dlatego na pewno  kiedyś przygotuję z nim bezglutenowy wypiek, tym razem jednak wybrałam klasyczny chleb). A jego cenne właściwości mogłabym wymieniać o wiele dłużej. Podobnie jak z komosą ryżową, z którą przepisy znajdują się już na blogu. Oba produkty można już dostać w większych supermarketach, zamawiając je przez Internet lub w sklepach ze zdrową żywnością.

Ciekawą formą amarantusa jest tak zwany popping, czyli ekspandowane (dmuchane) nasiona, które smakują trochę jak lekko orzechowy popcorn czy preparowany ryż. Można nimi posypywać sałatki, jogurty z owocami lub dodawać do chleba. Tak jak ja dzisiaj!

Zdjęcie - Chleb z amarantusem - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb z amarantusem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Chleb z amarantusem Autor: Tosia Czas przygotowania: 1 godz. 30 min. Czas pieczenia: 40 min. Całkowity czas: 2 godz. 10 min.

Porcje: 1

Składniki
  • 350 g mąki pszennej typ 650
  • 150 g mąki pszennej razowej
  • 30 g poppingu z amarantusa
  • łyżka miodu (lub syropu z agawy)
  • łyżeczka soli
  • 1,5 łyżeczki suszonych drożdży instant
  • 350-400 ml letniej wody
  • jajko do posmarowania wierzchu chleba (opcjonalnie)

Instrukcja
  1. Mąki mieszamy z amarantusem, drożdżami i solą. Dodajemy miód lub syrop z agawy i stopniowo wlewamy letnią wodę, wyrabiając ciasto. Kontrolujemy konsystencję dodając wodę, ciasto powinno osiągnąć formę elastycznej kuli. Potrwa to ok. 5 minut.
  2. Formę keksówkę (o wymiarach 10×22 cm) smarujemy oliwą lub masłem i posypujemy mąką razową. Wyrobione ciasto dzielimy na 3 części, z których formujemy kule. Przekładamy je do formy, przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu bez przeciągów na 1,5 h.
  3. Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni. Wierzch ciasta możemy dodatkowo posmarować rozbełtanym jajkiem i posypać amarantusem, nie jest to jednak konieczne.
  4. Formę wkładamy do piekarnika. Chleb pieczemy ok. 37-40 minut. Upieczony bochenek wyciągamy z formy i studzimy na kuchennej kratce.

3.1.09

Kategorie przepisów