Chleb wieloziarnisty z bakaliami
Ostatnio kilku moich znajomych zadało mi oddzielnie, lecz to samo pytanie : Ile można upiec chlebów, by móc stworzyć oddzielnego bloga z przepisami ?
Osoby te od razu przyznały się do tego, że o pieczywie i wypieku chleba właściwie nic nie wiedzą. Za każdym razem odpowiadałam, że można stworzyć niewyobrażalną ilość przeróżnych chlebów, bułek oraz słodkich drożdżowych wypieków. Dlatego raczej się obawiam o to kiedy ja je wszystko zjem (gdzie zmieszczę) i z kim się podzielę moim domowym pieczywem!
W pieczeniu przyjemne jest to, że jeden przepis można zmieniać i poprawiać na miliony sposobów. Taki np. jest chleb wieloziarnisty. To zdecydowanie najsmaczniejszy chleb, jaki zrobiłam do tej pory! Przyznam szczerze, że nie mogłam się powstrzymać czekając aż ostygnie i skosztowałam jeszcze ciepłego (na zdjęciu także widnieją jeszcze ciepłe kromki).
Jest on upieczony na bazie mąki orkiszowej i mąki żytniej pełnoziarnistej, ale tak naprawdę na jego cudowny smak wpływa o wiele więcej składników. Dodałam do niego otręby pszenne, ziarna słonecznika, sezam, migdały i rodzynki, ale specjalnie piszę o możliwości zmieniania kombinacji smaków, by zainspirować Was do własnych eksperymentów
Mąkę żytnią możecie zamienić na pszenną. Dowolnie można także zastąpić ziarna słonecznika pestkami dyni, rodzynki na suszoną żurawinę, a migdały orzechami laskowymi. Naprawdę polecam!
Chleb wieloziarnisty z bakaliami/forma o wymiarach 19 cm x 20 cm
- 500 g mąki z orkiszu
- 500 g mąki żytniej pełnoziarnistej
- 200 g otrębów pszennych
- 90 g ziaren słonecznika
- 30 g sezamu
- 40 g rodzynek
- 60 g migdałów
- 100 g świeżych drożdży
- łyżka soli
- łyżka cukru
- 1 l zimnej wody
- Drożdże rozkruszamy do miseczki, dodajemy cukier, trochę letniej wody (aby jej poziom przykrył składniki) i energicznie mieszamy. Odstawiamy na 10 minut.
- Do dużej misy wsypujemy mąki, sól i powoli miksując lub mieszając dodajemy rozczyn drożdżowy. Następnie cały czas mieszając wlewamy powoli wodę. Ciasto miksujemy lub zagniatamy przez 6 minut, dzięki temu wtłoczymy w ciasto dużo powietrza. Dalej mieszamy otręby z sezamem, rodzynkami, słonecznikiem, posiekanymi migdałami i dodajemy je do ciasta, zagniatając je przez kolejne 5 minut. Ciasto przekładamy do misy oprószonej mąką i przykrywamy je lnianą ściereczką, odstawiając w ciepłe miejsce na 45 minut.
- Kwadratowe formy smarujemy odrobiną masła, posypujemy mąką i wykładamy ciastem. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w cieple na kolejne 45 minut.
- Chleb pieczemy w temperaturze 180 stopni, przez godzinę.