Chleb sojowo-sezamowy
W pieczeniu chleba podoba mi się to, że w krótkim czasie i w domowych warunkach jestem w stanie upiec sobie pieczywo, jakie zapragnę
Ciężko jest dostać w przeciętnej piekarni smaczny i zdrowy chleb, a jeszcze trudniej o chleb sojowy, a szkoda!
Ma on niezwykle interesujący smak dzięki dodatkowi aromatycznej kolendry, octu ryżowego, miodu i oczywiście sosu sojowego. Świetnie będzie się komponował jako zakąska do dań wywodzących się z kuchni orientalnej, ale tak naprawdę równie cudownie będzie Wam smakować ukrojona kromka świeżego chleba, delikatnie posmarowana i gotowa do chrupania!
Jeśli własnoręcznie upieczonym chlebem chcecie się podzielić z bliskimi, to na pewno ich zaskoczycie chlebem o delikatnym sojowym smaku.
Chleb sojowo-sezamowy
- 600 g mąki pszennej chlebowej
- 20 g świeżych drożdży
- łyżeczka cukru
- łyżeczka soli
- 3 łyżeczki ziaren kolendry
- łyżka sosu sojowego
- łyżka miodu
- 2 łyżki octu ryżowego
- 3 łyżki ziaren sezamu
- Rozkruszamy drożdże, dodajemy łyżeczkę cukru, zalewamy 100 ml letniej wody i ucieramy na gładką masę. Miseczkę przykrywamy i odstawiamy na 10-15 minut w ciepłe miejsce.
- Na rozgrzanej, suchej patelni prażymy 2 łyżeczki nasion kolendry. Czekamy aż przyprawa lekko się zarumieni i poczujemy charakterystyczny, aromatyczny zapach. Kolendrę przekładamy do moździerza i ucieramy na drobniejsze kawałki.
- Do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy sól, 2 łyżeczki mielonej kolendry i łyżeczkę ziaren kolendry. Składniki dokładnie mieszamy i robimy na środku dołek. Powoli wlewamy rozczyn, 400 ml letniej wody, miód, ocet ryżowy oraz sos sojowy i mieszamy wszystko drewnianą łyżką przez kilka minut. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na pół godziny.
- Po tym czasie ciasto na chleb jeszcze raz dokładnie mieszamy. Okrągłą formę smarujemy tłuszczem (masłem lub margaryną) i obsypujemy sezamem. Przekładamy masę do formy, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy na godzinę w ciepłym miejscu.
- Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni. Wierzch ciasta zwilżamy mokrą od wody dłonią i posypujemy łyżką sezamu delikatnie je dociskając. Chleb pieczemy 50-60 minut do „suchego patyczka”. Pieczywo studzimy, a następnie kroimy.