Chleb rustykalny
Lubię wykorzystywać ziemniaki jako dodatek do ciasta chlebowego. Trwa sezon na młode ziemniaki, dlatego postanowiłam upiec je w skórce (oczywiście wyszorowanej) i delikatnie rozgnieść. Tak przygotowane puree połączyłam z mąką pszenną i orkiszową. Do ciasta dodałam też prażoną cebulkę, którą można zastąpić smażoną/szczypiorkiem lub pominąć oraz listkami świeżego rozmarynu. Zioła również można zastąpić innymi, które będziemy mieli pod ręką, świetnie się tu sprawdzi nawet koperek.
Do ciasta dodałam mleko, aby chleb był delikatny i bardziej swojski. Chleb wyrastał w formie żaroodpornej, w której był też pieczony. To dobry patent dla tych, którzy nie mają czasu na zagniatanie i formowanie chleba w trakcie jego wyrastania.
Aby skórka rustykalnego chleba była bardziej chrupiąca i rumiana wystarczy skropić ciasta zimną wodą przed włożeniem do piekarnika. Oczywiście są na to również inne sposoby (opisane tutaj), ale tym razem to w zupełności wystarczyło.
3.0 z 1 ocen Chleb rustykalny Autor: Tosia Czas przygotowania: 2 godz. 30 min. Czas pieczenia: 40 min. Całkowity czas: 3 godz. 10 min. Porcje: 1 Składniki
- 300 g mąki pszennej typ 650
- 350 g mąki orkiszowej jasnej typ 720
- 3 płaskie łyżeczki suszonych drożdży instant
- 300 g ziemniaków]
- łyżka masła
- listki świeżego rozmarynu
- 3 łyżki prażonej cebulki
- 1,5 łyżeczki soli
- 360 ml letniego mleka
- Do posmarowania formy:
- łyżka oliwy/masła
- Ziemniaki myjemy, przekrawamy na pół, posypujemy odrobiną soli i kładziemy na blasze wyłożonej pergaminem. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez 30 minut w 200 stopniach. Studzimy, następnie tłuczkiem do ziemniaków ugniatamy z dodatkiem masła.
- Mąki wsypujemy do misy, dodajemy suszone drożdże, rozgniecione ziemniaki, posiekane listki rozmarynu, prażoną cebulkę oraz sól. Wlewamy letnią wodę i wyrabiamy ciasto ręką lub mikserem przez 5 minut.
- Żaroodporną formę (u mnie ok. 27 cm) skrapiamy oliwą lub smarujemy masłem. Uformowaną kulę z ciasta wkładamy do środka, przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 2 godziny w ciepłym miejscu.
- Wyrośnięte ciasto skrapiamy zimną wodą, ewentualnie nacinamy i wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy w 220 stopniach 20 minut, następnie 20 minut w 190 stopniach.
- Upieczony chleb wyciągamy z formy i studzimy na kratce.