Chleb pszenny na zakwasie orkiszowym
Mniej więcej miesiąc temu postanowiłam stworzyć swój pierwszy zakwas orkiszowy. Do tej pory w mojej lodówce mieszkał zakwas żytni oraz pszenny. Na co dzień dużo gotuję, dlatego ciągle odczuwam smutek z powodu zbyt małej lodówki. Trzeci słoik, który zająłby w niej miejsce byłby kłopotliwy.
Na szczęście zakwas z mąki orkiszowej można otrzymywać jednorazowo i nie trzeba go przechowywać miesiącami w lodówce. Wystarczy, że do kilku łyżek zakwasu żytniego lub pszennego doda się mąkę orkiszową i letnią wodę. Następnego dnia na takim zaczynie można już upiec przepyszny chleb.
Dodatek mąki orkiszowej zawsze sprawia, że miąższ chleba nabiera elastyczności i pojawiają się w nim piękne dziurki. Tak było również, gdy do chleba na bazie mąki żytniej dodałam zakwas orkiszowy.
Tym razem postanowiłam sprawdzić jak wyjdzie chleb pszenny na bazie zakwasu orkiszowego. I znowu okazało się to świetnym pomysłem.
Następnym razem upiekę już chleb orkiszowy na bazie zakwasu orkiszowego, a tym czasem zostawiam przepis na wersję pszenną
Chleb pszenny na zakwasie orkiszowym Autor: Tosia Czas przygotowania: 14 godziny Czas pieczenia: 50 minut Całkowity czas: 14 godziny 50 minut Porcje: 1 Składniki- Zaczyn orkiszowy:
- 2-3 łyżki zakwasu żytniego
- 80 g mąki orkiszowej (typ dowolny)
- 90 g leniej wody
- Ciasto:
- 150 g zakwasu orkiszowego
- 500 g mąki pszennej typ 650 lub 750
- 300 ml letniej wody
- łyżka oliwy
- 1,5 łyżeczki soli
- 0,5 łyżeczki cukru
- Wieczorem lub 10 godzin przed przygotowywaniem ciasta właściwego, wyjmujemy słoik z zakwasem żytnim z lodówki i doprowadzamy go do temperatury pokojowej. Do zakwasu dodajemy mąkę orkiszową oraz letnia wodę, całość mieszamy i przykrywamy. Zostawiamy na ok. 10 godzin w ciepłym miejscu.
- Do dużej misy przesiewamy mąkę pszenną, dodajemy zakwas, sól i cukier. Powoli wlewamy letnią wodę z oliwą i wyrabiamy ciasto. Po 6 minutach ciasto przekładamy do formy keksówki, którą wcześniej należy wyłożyć papierem do pieczenia lub posmarować tłuszczem i obsypać np. otrębami.
- Zwilżamy dłoń i wyrównujemy wierzch ciasta. Keksówkę przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na minimum 4 godziny do wyrośnięcia.
- Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni. Chleb pieczemy w rozgrzanym piekarniku przez 40 minut, zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy jeszcze 10 minut.
- Gotowy studzimy na kuchennej kratce, aby się nie zaparzył od dołu.