Chleb pszenno – orkiszowy z płatkami żytnimi i owsianymi

Chleb pszenno – orkiszowy z płatkami żytnimi i owsianymi

Zdjęcie - Chleb pszenno – orkiszowy z płatkami żytnimi i owsianymi - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Czas biegnie w takim tempie... W tym roku to już ostatnie spotkanie w wirtualnej piekarni, ale na pewno będą kolejne. Już sobie nie wyobrażam inaczej. Dziękuję Ci Amber za mobilizację, pomysły, czas dla nas, za każdą chwilę, którą mogę dzielić z piekącymi...Do zobaczenia w następnym roku! Propozycję grudniowego wypieku wybrała dla nas Agnieszka z bloga Bochen chleba, a sma chleb pochodzi z bloga Chili und Ciabatta. Ja zrobiłam jeden chleb z połowy porcji i u mnie nie było tak spektakularnych dziur;-) Ale chlebek wyszedł bardzo smaczny z chrupiącą skórką. Polecam.
Zdjęcie - Chleb pszenno – orkiszowy z płatkami żytnimi i owsianymi - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Chleb pszenno – orkiszowy z płatkami żytnimi i owsianymi
oryginalny przepis – klik! Zaczyn żytni

  • 230 g mąki żytniej typ 1150
  • 190 g wody
  • 24 g żytniego zakwasu

Zaparka

  • 65 g płatków żytnich
  • 65 g płatków owsianych
  • 260 g wrzącej wody

Ciasto właściwe:

  • 460 g mąki pszennej typ 1050
  • 340 g wody
  • 230 g mąki orkiszowej typ 630
  • cały zaczyn
  • cała zaparka
  • 18g soli

Przygotowanie:
Składniki na zaczyn wymieszać i odstawić na 18-20 godzin w temperaturze pokojowej.
Płatki żytnie i płatki owsiane zalać wrzącą wodą, wymieszać, szczelnie przykryć i pozostawić na całą noc w lodówce.
Następnego dnia mąkę pszenną i wodę umieścić w misie robota kuchennego wymieszać do połączenia się składników i pozostawić do autolizy na 30 minut. Po tym czasie dodać mąkę orkiszową, zaczyn i zaparkę. Miksować na pierwszej prędkości przez 5 minut, następnie dodać sól i mieszać na drugiej prędkości przez 2-3 minuty.
Gotowe ciasto pozostawić do fermentacji wstępnej na 2 godziny w temperaturze 24 °C. W tym czasie ciasto rozciągamy i składamy trzykrotnie w równych odstępach czasowych co 30 minut.
Następnie dzielimy ciasto na dwie równe części i formujemy bochenki, które umieszczamy w koszykach do wyrastania. Fermentacja końcowa trwa godzinę w temperaturze 24 °C. W tym czasie nagrzewamy piekarnik wraz z kamieniem do pieczenia do 250 °C. Wyrośnięty chleb/chleby przekładamy na rozgrzany kamień , zaparowujemy piekarnik i natychmiast obniżamy temperaturę do 240°C . Po 5 minutach obniżamy temperaturę do 230 °C i tak pieczemy przez kolejne 15 minut. Po upływie tego czasu zmniejszamy
temperaturę do 220 °C i tak dopiekamy chleb przez ostatnie 30 minut. Uwaga! Sugestie Agnieszki, jak zamienić mąki w naszych warunkach Z racji tego, że w Polsce takie typy mąk są raczej niedostępne, ja zrobię tak: jeśli chodzi o użycie mąki żytniej w zaczynie: 200 g mąki żytniej 720 + 30 g mąki żytniej razowej( drobne otręby żytnie też będą ok).
A co do mąki pszennej typ 1050, zrobię podobnie: powiedzmy, że bierzemy 430 g mąki pszennej chlebowej + 30 g mąki pszennej razowej.

Wybornie smakuje ze śledziami w oleju, a przepis znajdziecie tutaj.

Zdjęcie - Chleb pszenno – orkiszowy z płatkami żytnimi i owsianymi - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Lista piekących grudniowy chleb:

Kategorie przepisów