Chleb portugalski (Pão de água)
Chleb portugalski (Pão de água). Portugalski chleb wodny – nazwa sama w sobie wzbudza ciekawość i skojarzenia z tradycyjną kuchnią tego urokliwego kraju. To pieczywo, które nie tylko podbija serca miłośników chleba, ale także zachwyca swoją prostotą, charakterem i delikatnym smakiem. Wszechobecny w Portugalii, a także zdobywający popularność w wielu innych regionach, ten chleb to prawdziwa uczta dla zmysłów.
Bochenek portugalskiego chleba wodnego to klejnot wśród pieczywa. Składników jest niewiele, a mimo to efekt jest oszałamiający. Kierując się autentycznym przepisem – przygotowanie tego chleba staje się swoistą podróżą przez tradycję i smaki Portugalii. Aby wyczarować ten magiczny bochenek, potrzebujemy zaledwie kilku składników, czyli: mąki pszennej chlebowej o typie 750, wody, drożdży instant (suszonych) oraz soli. To właśnie z tej niewielkiej listy narodzi się wyjątkowe pieczywo, które jest równie wyjątkowe w smaku, jak i w swojej estetyce.
Portugalski chleb wodny łączy w sobie dwie ważne cechy: delikatność i chlebową substancję. Chrupiąca skórka otacza wnętrze pełne miękkości i lekkości, tworząc zgrany duet. Nuta soli nadaje mu głębię smaku, a suszone drożdże instant są kluczem do jego pięknie wyrośniętej struktury.
Autoliza / samohydroliza chleba portugalskiego
Osiągnięcie perfekcyjnej konsystencji tego chleba wymaga uwagi, ale rezultat jest warty każdej chwili poświęconej na jego przygotowanie. Pierwszy proces mieszania wody z mąką to moment, kiedy ciasto nie ma jeszcze gładkiej ani elastycznej struktury i przypomina ciągnącą, kudłatą masę. To proces autolizy i zaznaczę, że nie jest to wyrastanie chleba. Czasami mówi się – samohydroliza. To takie jakby namaczanie mąki, dzięki czemu zaczyna rozwijać się gluten i skraca (lub przynajmniej ułatwia) właściwe wyrobienie ciasta na chleb. Dopiero po tym etapie (40 minut leżakowania) dodaję drożdże i sól, a następnie wyrabiam ciasto chlebowe. Ideą tego przepisu jest, by ciasto było mocno uwodnione (wysoka hydracja) i niemalże lejące się. Stąd zapewne nazwa chleba – chleb wodny. To ważna wskazówka dla osób chcących skorzystać z przepisu – ten chleb jest bardzo lejący, nawet „glutowaty”.
Podążając za tą tradycyjną recepturą wyczarowujesz w swojej kuchni kawałek portugalskiej atmosfery i smaku. Zapraszam do podróży przez smakowe krajobrazy i rytmy Portugalii, które każdy kęs tego chleba przynosi bezpośrednio na Wasz stół.
Dla fanów Portugalii mam jeszcze jedną recepturę na portugalski chleb massa sovada. To słodki chleb o okrągłym kształcie. Może być też upieczony jako słodkie bułeczki. Wypiekany jest jako dodatek do dań świątecznych – bożonarodzeniowych i wielkanocnych.
Suszone drożdże w przepisie na chleb portugalski czy świeże?
Drożdże są ważnym składnikiem chleba portugalskiego (Pão de água). W przepisie wskazałam drożdże suszone instant, jeśli są osoby, które wolą korzystać z ich świeżej formy – musicie przeliczyć ich ilość. Jak to zrobić? Zapraszam do smakowitego poradnika „Jak przeliczyć drożdże suszone na świeże?„.
Czas całkowity: 3 godz.
Czas wyrastania: 1 godz. 30 min.
Czas wypieku: 30 min.
Składniki na chleb portugalski:
- drożdże suszone - 4 g
- woda - 275 ml
- mąka pszenna chlebowa - 360 g
- sól - 7 g
Potrzebne narzędzia:
- waga kuchenna do odmierzenia składników na chleb portugalski
- miska do wyrabiania ciasta na chleb
- czysta ściereczka do przykrycia wyrastającego chleba
- płaska blacha do pieczenia chleba
Jak upiec chleb portugalski?
1. Do mąki pszennej chlebowej dodajemy odmierzoną wodę i mieszamy do dokładnego połączenia się składników. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w temperaturze pokojowej na 40 minut.
2. Do ciasta chlebowego dodajemy sól i drożdże, uważając by nie wysypać soli bezpośrednio na drożdże! Zagniatamy energicznie przez ok. 15 minut lub 8-10 minut w robocie kuchennym. Ciasto jest mokre i klejące, z początku może sprawiać nieco trudności w zagniataniu. Zwilżenie dłoni lub natarcie ich olejem czy oliwą może pomóc. Unikamy natomiast podsypywania ciasta mąką.
3. Dobrze wyrobione ciasto na chleb portugalski przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. W zależności od temperatury otoczenia może zająć to od 60 do 120 minut. Ciasto powinno podwoić objętość, napowietrzyć się i dość mocno rozluźnić.
4. Dużą blachę obficie obsypujemy mąką i wylewamy bezpośrednio na nią wyrośnięte ciasto. Staramy się robić to na tyle ostrożnie, by nie opadło. Lekko rozciągamy ciasto na prostokąt i delikatnie zakładamy 1/3 ciasta na górę, jak pokazano na zdjęciu formując w ten sposób podłużny bochenek chleba portugalskiego.
5. Od razu po uformowaniu bochenka wkładamy blachę do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy przez ok. 12-15 minut w temperaturze 250 stopni z parą (jeśli nie dysponujemy parowym piekarnikiem, na dno wstawiamy naczynie z ok. 10 kostkami lodu). Następnie obniżamy temperaturę do 230 stopni i pieczemy przez kolejne 15-20 minut lub do momentu, aż bochenek będzie odpowiednio rumiany. Studzimy chleb portugalski na kratce kuchennej.