Chleb pełnoziarnisty z pesto i pestkami dyni
Jak naprawdę poczuć wiosnę? Rozpuścić jej aromat w całym domu. Do zrobienia tego może przydać się pesto, najlepiej przecierane w moździerzu, przy użyciu bazylii czy pietruszki, parmezanu, dobrej oliwy i prażonych orzeszków piniowych. Zapach świeżych ziół roznosi się po domu, co automatycznie sprawia, że pojawia się nam wiosenny uśmiech na twarzy.
Jeśli nie macie czasu lub składników na zrobienie domowego pesto, jest też inny sposób na wiosenny uśmiech. W sklepach zauważam coraz więcej naprawdę pysznie doprawionych pesto. Zgarniamy więc „gotowca” i dodajemy go do ciasta chlebowego. Gdy ciasto urośnie, wkładamy je do piekarnika i dom zaczyna ogarniać ten sam, piękny, wiosenny zapach.
Koniecznie spróbujcie.
Ostatnio zaczynam narzucać sobie inny rygor w przygotowywaniu jedzenia. Staram się nie kupować zwykłej mąki pszennej, a w kuchennej szafce trzymać tylko jej zdrowe „zamienniki”. Do tego świetnie nadaje się mąka pełnoziarnista, która jest z natury delikatniejsza do wyrabiania niż mąka razowa, a jest znacznie zdrowsza. Jako zamiennik mąki pszennej używam też mąki orkiszowej jasnej. Polecam ten eksperyment dla zdrowia, a ja zapewnię was, że chleby pełnoziarniste smakują dużo lepiej niż te „zwykłe”.
Chleb pełnoziarnisty z pesto i pestkami dyni Autor: Sliwka Czas przygotowania: 4 godz. Czas pieczenia: 25 min. Całkowity czas: 4 godz. 25 min. Porcje: 1 Składniki- 500 g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 100 g aktywnego zakwasu pszennego
- 2 łyżki pesto z bazylii
- 1,5 łyżeczki soli
- 50 g pestek dyni
- ok. 200 ml ciepłej wody
- Pomieszaj ze sobą wszystkie składniki oprócz wody.
- Powoli zacznij dolewać wodę i zagniatać ciasto. Zagniataj i dolewaj aż ciasto będzie miało jednolitą konsystencję.
- Ilość wody zależy również od gęstości pesto. Może się okazać, że żeby ciasto było elastyczne należy dodać jej nieco więcej lub nieco mniej.
- Zagnieć ciasto jeszcze przez kilka minut.
- Uformuj z ciasta okrągły bochenek i ułóż na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Przykryj materiałową szmatką i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 3-4 h.
- Przed upływem czasu wyrastania rozgrzej piekarnik do 220 stopni.
- Piecz ok. 25 minut, aż chleb zbrązowieje, a po wsadzeniu w niego drewnianego patyczka, nie przyklei się do niego ciasto.
- Wystudź chleb na wyjętej kratce od piekarnika.