Chleb na zakwasie piwnym

Chleb na zakwasie piwnym

Zdjęcie - Chleb na zakwasie piwnym - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiLubię klasyczne techniki wypieku domowego chleba, ale czasem chętnie korzystam z wiedzy oraz doświadczenia i trochę eksperymentuję. Postanowiłam zakwas dokarmić mąką pszenną razową oraz letnim piwem, aby wyszedł z tego piwny zakwas. Przy pierwszej próbie wlewałam letnie piwo do przełożonego do nowego słoika zakwasu. Następnego dnia zakwas nie bąbelkował, a cały zaczyn się rozwarstwił, postanowiłam naprawić błąd i spróbować jeszcze raz.

Tym razem mąkę wsypałam do ciepłego piwa w rondlu, pomieszałam, aby uniknąć grudek i dopiero wtedy wlałam do zakwasu. Tym razem po 10 godzinach pięknie bąbelkował i mogłam dalej przygotowywać ciasto na chleb.

W jego smaku i wyglądzie po prostu się zakochałam. Upiekłam go dzisiaj w godzinach popołudniowych, a już nie mam pewności czy dotrwa do jutrzejszej kolacji :) Bardzo polecam!

Do zaczynu można użyć każdego piwa, zależnie od efektu jaki chcemy osiągnąć. Ja użyłam piwa jasnego, ale może być ciemne lub nawet miodowe.

Zdjęcie - Chleb na zakwasie piwnym - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb na zakwasie piwnym - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb na zakwasie piwnym - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Chleb na zakwasie piwnym Autor: Tosia Czas przygotowania: 4 godz. 30 min. Czas pieczenia: 37 min. Całkowity czas: 5 godz. 7 min.

Porcje: 1

Składniki
  • Zaczyn piwny:
  • 4 łyżki aktywnego zakwasu żytniego
  • 100 g mąki pszennej razowej typ 2000
  • 250 ml jasnego piwa
  • Ciasto właściwe:
  • cały zaczyn
  • 500 g mąki pszennej typ 650
  • 250 ml letniej wody lub piwa
  • 1,5 łyżeczki soli

Instrukcja
  1. Piwo podgrzewamy w rondelku, aby było letnie. Wsypujemy mąkę razową i mieszamy, aby nie było grudek. Masę przekładamy do słoika z aktywnym zakwasem, mieszamy i zostawiamy w ciepłym miejscu na 10 godzin.
  2. Bąbelkujący zaczyn łączymy z mąką i solą. wlewamy letnią wodę lub piwo i wyrabiamy ciasto przez kila minut. Zostawiamy w misie na godzinę.
  3. Po godzinę składamy ciasto i ponownie wkładamy do misy, przykrywamy na godzinę.
  4. Ciasto podsypujemy mąka, formujemy na kształt wiklinowego koszyka, który wykładamy ściereczką i posypujemy mąką. Uformowany chleb kładziemy złączeniem ku górze, przykrywamy na 2,5 h.
  5. Piekarnik rozgrzewamy z termoobiegiem do temperatury 200 stopni, na dnie wrzucamy kostki lodu, aby był naparowany. Ciasto przerzucamy na blachę, nacinamy i pieczemy 10 minut. Wyłączamy termoobieg, ustawiamy pieczenie góra-dół i dopiekamy jeszcze 25-27 minut.
  6. Upieczony chleb studzimy na kuchennej kratce.

3.1.09

Kategorie przepisów