Chleb na kompocie z rabarbaru

Chleb na kompocie z rabarbaru

Zdjęcie - Chleb na kompocie z rabarbaru - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Wszyscy dookoła powtarzają, że rabarbar to ich smak dzieciństwa. Placki rabarbarem, drożdżówki, kompoty. Trochę im zazdroszczę, bo w moim domu raczej nie było tradycji spożywania rabarbaru w żadnej formie. Przynajmniej ja sobie tego nie przypominam. Rabarbar odkrywam więc od jakiegoś czasu sama, wykorzystując go w okresie wczesnoletnim w mojej kuchni dość często.

Zdjęcie - Chleb na kompocie z rabarbaru - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Lubię myśleć, że właściwie nie ma ograniczeń w dodawaniu płynnych substancji do chleba. Gdy coś smakuje mi i jest do picia, właściwie nie ma przeszkód, żeby nie spróbować zastosować tego napoju w cieście chlebowym zamiast wody. Dzięki takiemu podejściu stworzyłam już wiele zaskakujących kombinacji.

Tym razem padło na kompot z rabarbaru. Skoro jest taki pyszny, dlaczego miałby równie dobrze nie smakować w chlebie? Efekt mnie pozytywnie zaskoczył, choć fanom rabarbaru muszę powiedzieć, że smak nie jest tutaj dominujący. Chleb cechuje lekka słodycz, a dzięki kompotowi ma miękką, puszystą konsystencję. Spróbujcie póki rabarbar wciąż na straganach!

Zdjęcie - Chleb na kompocie z rabarbaru - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Chleb na kompocie z rabarbaru Autor: Sliwka Czas przygotowania: 2 godziny Czas pieczenia: 30 minut Całkowity czas: 2 godziny 30 minut

Porcje: 1

Składniki
  • Kompot:
  • 1 łodyga rabarbaru
  • 2 łyżki cukru
  • ok. 1 litr wody
  • Ciasto chlebowe
  • 250 ml kompotu z rabarbaru
  • 450 g mąki pszennej chlebowej
  • 2 łyżeczki suszonych drożdży
  • 2 łyżeczki soli

Instrukcja
  1. Przygotuj kompot. Rabarbar pokrój na małe kawałki, zasyp cukrem i zalej wodą. Gotuj na średnim ogniu ok. 30 minut a następnie odcedź. Resztę kompotu, nieprzewidzianą do chleba, wypij z przyjemnością.
  2. Pomieszaj ze sobą mąkę, drożdże i sól.
  3. Powoli dolewaj do nich ciepły kompot z rabarbaru.
  4. Dolewaj i zagniataj aż ciasto uzyska elastyczną konsystencję, taką, która nie przykleja się do rąk. Od tego momentu zagniataj jeszcze kilka minut.
  5. Umieść ciasto w wyłożonej papierem do pieczenia 15-centymetrowej foremce. Uklep w środku, przykryj materiałową szmatką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 1,5h – 2 h.
  6. Przed upływem czasu wyrastania rozgrzej piekarnik do 200 stopni.
  7. Wstaw foremkę z ciastem chlebowym do piekarnika na ok. 30 minut, aż chleb zbrązowieje z góry, a po wsadzeniu w niego drewnianego patyczka.
  8. Wyjmij chleb z foremki i ostudź na wyjętych kratkach od piekarnika.

3.1.09

Kategorie przepisów