Chleb dyniowy

Chleb dyniowy

Zdjęcie - Chleb dyniowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Jeśli lubicie dynię i piec domowy chleb, to nie powinniście „przejść” obojętnie obok tego bochenka.

Moim zdaniem to idealny chleb na tę porę roku, kiedy żegnamy lato, a witamy jesień, która mam nadzieję będzie w tym roku piękna i złota. Ale to także początek sezonu na dynię, która jest zdrowa, pyszna i tania. Warto jej poszukać na dobrych stoiskach, na ryneczkach i w warzywniakach.

Chlebek dzięki dyni nabrał nie tylko interesującego smaku, ale także koloru :)

Dyniowy smak urozmaiciłam dodatkiem świeżych listków szałwii, która jest znana z tego, że świetnie komponuje się właśnie z dynią. Jeśli nie macie dostępu do świeżej szałwii to nie ma się czym przejmować. Można dodać łyżeczkę suszonej, albo w ogóle zrezygnować z ziołowego akcentu.

Chleb na pewno na tym nie ucierpi, bo jest smaczny sam w sobie.

Zdjęcie - Chleb dyniowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb dyniowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb dyniowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Chleb dyniowy - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Chleb dyniowy Drukuj Autor: Tosia Czas przygotowania: 2 hours Czas pieczenia: 35 mins Całkowity czas: 2 hours 35 mins Porcje: 1 Składniki
  • 450 g mąki pszennej chlebowej
  • 220 g puree z dyni
  • 200 ml letniej wody
  • 1 i 1/2 łyżeczki suszonych drożdży instant
  • łyżeczka soli
  • łyżeczka cukru
  • kilka listków świeżej szałwii
Przygotowanie
  1. Jak przygotować puree z dyni? Najpierw dynię kroimy na mniejsze kawałki, polewamy oliwą i pieczemy w 190 stopniach przez ok. 30 minut. Po tym czasie obieramy ze skórki i miksujemy blenderem na gładką masę. Innym sposobem jest ugotowanie dyni w wodzie przez 30 minut, a następnie odsączenie z wody i zmiksowanie.
  2. Mąkę przesiewamy, mieszamy z drożdżami, cukrem i solą.
  3. Do suchych składników dodajemy puree z dyni i mieszamy przez minutę. Następnie stopniowo wlewamy letnią wodę i wyrabiamy ciasto przez kilka minut mikserem, pod koniec dorzucamy posiekane drobno listki szałwii. Misę przykrywamy ściereczką, stawiamy w ciepłym miejscu na półtorej godziny.
  4. Po podwojeniu objętości ciasta, oprószamy z wierzchu je mąką, a także swoje dłonie. Wyciągamy ciasto na blat i zagniatamy przez minutę, po to by uformować zgrabny, okrągły bochenek. Przekładamy go na blachę wyłożoną pergaminem, przykrywamy ściereczką i stawiamy w cieple na pół godziny.
  5. Bochenek nacinamy ostrym nożem do połowy wysokości, na około chleba, co 2 cm (widać na zdjęciu).
  6. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy w 220 stopniach przez 25 minut, a następnie zmniejszamy do 200 i dopiekamy 10 minut.
  7. Wyciągamy z piekarnika i studzimy na kuchennej kratce.
2.2.8

Kategorie przepisów