Chleb do żurku na zakwasie

Chleb do żurku na zakwasie

Zdjęcie - Chleb do żurku na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Domyślam się, że świąteczne menu w wielu domach może się różnić zależnie od regionu, tradycji rodzinnych i preferencji smakowych. Jednak chyba najpopularniejszą zupą w okresie wielkanocnym jest żurek, ja preferuję ten na domowym zakwasie. Co więcej zakwas na żurek można przygotować z zakwasu chlebowego! A sam żur często podawany w wydrążonym chlebie. Widziałam już w jednym z marketów pełno ofoliowanych bochenków z charakterystyczną czapeczką, ale ja bym je omijała szerokim łukiem.

Tak naprawdę każdy chleb można przekroić w 3/4 wysokości i wyciągnąć miąższ, aby wypełnić pusty bochenek zupą. A najlepiej jeśli będzie to domowy chleb!

Poniżej polecam nowy przepis na chleb do żurku w wersji na zakwasie.  Z podanych proporcji wychodzą 3 mniejsze miseczki chlebowe, przy licznej rodzinie wystarczy podwoić lub potroić proporcje i uformować ich więcej :)

Zdjęcie - Chleb do żurku na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb do żurku na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

5.0 z 1 ocen

Chleb do żurku na zakwasie Autor: Tosia Czas przygotowania: 4 godz. Czas pieczenia: 35 min. Całkowity czas: 4 godz. 35 min.

Porcje: 3

Składniki

  • 150 g aktywnego zakwasu
  • 600 g mąki pszennej typ 650
  • 3 łyżki oleju rzepakowego
  • 2 łyżki tartego chrzanu
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 320 ml letniej wody

 

Instrukcja

  1. Mąkę wsypujemy do misy, dodajemy zakwas, chrzan, olej i sól. Wlewamy powoli letnią wodę i wyrabiamy ciasto przez kilka minut, aż osiągnie formę elastycznej kuli. Zostawiamy pod przykryciem na 2 h.
  2. Podrośnięte ciasto przekładamy na oprószony mąką blat. Podsypujemy mąką, aby się nie kleiło i dzielimy na 3 części, z każdej odkrawamy po kawałeczku. Formujemy kule, które umieszczamy w miseczkach (wielkości do zupy) wyłożonych ściereczką i posypanych mąką. Przykrywamy na kolejne 2 h. Pozostałe kawałeczki ciasta łączymy w jedną małą kulkę i zostawiamy w miseczce/szklance pod przykryciem.
  3. Wyrośnięte chleby przerzucamy na blachę, odwracając miski dnem do góry. Wierzch chlebów dekorujemy kuleczkami ulepionymi z pozostałego ciasta. Wkładamy do piekarnika.
  4. Chleby pieczemy przez 10 minut w 240 stopniach, następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i dopiekamy jeszcze 20-25 minut. Studzimy na kuchennej kratce.
  5. Ostudzonym bochenkom odcinamy „czapeczki”, wyciągamy miąższ chleba tworząc puste „miseczki”.

 

3.1.09

Kategorie przepisów