Chleb czeski na zakwasie

Chleb czeski na zakwasie

Zdjęcie - Chleb czeski na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Od zawsze nie przepadałam za kminkiem. Do tej pory smakował mi jedynie w smażonym serze podanym na kromce chrupiącego chleba w towarzystwie piwa. Dlatego, gdy przygotowywałam potrójnie pszenny chleb na zakwasie z piwem, postanowiłam dodać do niego trochę tej przyprawy. Wtedy też kminek posmakował mi po raz drugi.

O czeskim pieczywie opowiada mi czasem chłopak, który miło wspomina podróż do Pragi. Postanowiłam zrobić mu (oraz sobie) niespodziankę i upiec ciemny czeski chleb z piwem. Szczególnym dodatkiem do ciasta chlebowego jest właśnie kminek, który znowu mnie nie zawiódł. Chyba naprawdę zaczynam go lubić :)

Zdjęcie - Chleb czeski na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb czeski na zakwasie - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

5.0 z 1 ocen

Chleb czeski na zakwasie Autor: Tosia Czas przygotowania: 10 godziny Czas pieczenia: 45 minut Całkowity czas: 10 godziny 45 minut

Porcje: 1

Składniki
  • 150 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 250 g mąki pszennej chlebowej
  • 100 g mąki żytniej razowej
  • 100 g mąki pszennej razowej
  • 300 ml letniego piwa
  • 1,5 łyżeczki soli
  • łyżeczka cukru
  • 2 łyżeczki kminku

Instrukcja
  1. Mąki wsypujemy do misy i mieszamy ze sobą. Dodajemy aktywny, dokarmiony 10 godzin wcześniej zakwas. Do misy dodajemy również sól, cukier i kminek.
  2. Piwo wlewamy do rondelka i podgrzewamy,a by było letnie i osiągało temperaturę ok. 30-35 stopni.
  3. Zaczynamy wyrabiać ciasto i powoli wlewać lekko grzane piwo. Po 8 minutach wyrabiania, ciasto będzie lepkie i gęste. Zostawiamy je w misie, przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu
  4. Po 3 godzinach przekładamy ciasto na blat podsypany odrobiną mąki pszennej. Dłonie smarujemy oliwą (aby ciasto się nie lepiło do rąk) i zaczynamy zagniatać ciasto. Po kilku minutach przekładamy je do keksówki posmarowanej oliwą i osypaną otrębami lub wyłożonej pergaminem. Ciasto powinno sięgać ok. 3/4 wysokości. Formę przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 5-6 godzin.
  5. Po tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 220 stopni, pieczemy chleb przez 20 minut. Temperaturę zmniejszamy do 190 stopni i pieczemy kolejne 20-25 minut. Upieczony chleb wyciągamy z piekarnika i formy i studzimy przed krojeniem. Po postukaniu w skórkę, chleb powinien wydawać „głuchy” dźwięk.

3.1.09

Kategorie przepisów