Chińskie pierożki Jiaozi gotowane na parze
Chińczycy wierzą, że to oni wynaleźli pierogi, i od nich sztuki lepienia pierogów nauczyły się ludy stepów, które wiedzę tę rozniosły po szerokim świecie.
Pierogi są jednym z ulubionych dań Chińczyków oraz tradycyjną potrawą spożywaną podczas Chińskiego Nowego Roku (szczególnie w północnej części kraju).
Lepienie chińskich pierogów, podobnie jak naszych polskich, to praca wymagająca zamiłowania, cierpliwości i praktyki.
Pierożki Jiaozi, choć proste w przyrządzeniu, mają zupełnie inny smak od polskich pierogów z mięsem, mimo że w przypadku jednych i drugich używa się niemal tego samego ciasta z mąki pszennej i farszu (najczęściej z mięsa wieprzowo-wolowego). I nie chodzi tu nawet o gotowanie na parze, w Chinach nazywane zheng. Chińskie pierożki są znacznie bardziej wyraziste w smaku od naszych, a to za sprawą drobno posiekanego czosnku dodanego do farszu oraz drobno pokrojonego pora, szczypiorku lub kapusty. Do farszu używa się surowego mięsa zamiast, jak u nas, ugotowanego. Pierożki są tak smaczne, że niektórzy potrafią zjeść za jednym podejściem nawet kilkadziesiąt sztuk! Bambusowy koszyk do gotowania na parze można kupić w sklepach z azjatycką żywnością lub w internecie. Był też dostępny ostatnio w Biedronce przy okazji tygodnia kuchni azjatyckiej.
Składniki:
Ciasto:
3 szklanki mąki pszennej
około 1 i 1/2 szklanki gorącej wody
1/2 łyżeczki soli
Mąkę i sól wsypujemy do miski, wlewamy wodę, po czym dokładnie mieszamy (ciasto jest na początku bardzo gorące i lepiej używać do mieszania łyżki, aby nie poparzyć dłoni). Następnie, gdy już trochę przestygnie, wyrabiamy ciasto rękami do momentu, aż przestanie przyklejać się do miski. Następnie wykładamy ciasto na blat posypany mąką i wyrabiamy ciasto dalej, aż będzie gładkie. Przykrywamy ciasto ściereczką i odstawiamy na 20-30 minut. W tym czasie przygotowujemy farsz.
Farsz:
500 g mięsa mielonego wieprzowego
1/2 szklanki drobno pokrojonego pora
2 ząbki czosnku
2 łyżki posiekanego szczypiorku
1 łyżeczka tartego świeżego imbiru
3 łyżki sosu sojowego
szczypta białego pieprzu
Wszystkie składniki farszu dokładnie mieszamy.
Ciasto kładziemy na blat posypany mąką i rozwałkowujemy jak najcieniej. Następnie szklanką wycinamy koła. Pozostałe fragmenty ciasta zbieramy, zagniatamy, ponownie rozwałkowujemy i znowu wycinamy koła.
Na środek każdego koła nakładamy małą łyżeczką porcję farszu, a brzeg ciasta smarujemy wodą. Koło z ciasta składamy na pół, łącząc ze sobą jego brzegi i tworząc kształt półksiężyca. Następnie opuszkami palców zaciskamy brzegi ciasta, robiąc wzdłuż krawędzi małe falbanki lub zakładki. Powtarzamy czynność z pozostałymi pierożkami.
Pierogi trzeba gotować w kilku turach. Gotujemy je przez 7-10 minut w bambusowym sicie do gotowania na parze, wyłożonym pergaminem, aż ciasto będzie miękkie. Pierogi można również gotować przez 5 minut w lekkim bulionie, a następnie je odcedzić.
Sos:
10 łyżek sosu sojowego
2 łyżki octu ryżowego
1 łyżeczka cukru brązowego
1 ząbek czosnku, zmiażdżony
W czasie gdy pierogi będą się gotować, mieszamy wszystkie składniki sosu i rozdzielamy do miseczek. Pierogi podajemy gorące, od razu po ugotowaniu, z sosem do zamaczania.