Chałka z nutellą
Nie za słodka z czekoladową nutką i chrupiącymi orzechami, niby tylko chałka ale inaczej.
Bardzo prosty przepis na chałkę, dzięki temu że ciasto może stać w lodówce kilka dni, można je przygotować wcześniej a potem tylko piec, piec i piec.
Z podanej ilości składników na ciasto można zrobić trzy albo i cztery te przepyszne chałki lub np bułeczki takie jak w tym przepisie Bułeczki cynamonowe.
Ciasto przechowujemy w lodówce w pojemniku przykrytym np lnianą ściereczką nawet cztery dni, im dłużej ciasto odpoczywa w lodówce tym jest lepsze.
Zazwyczaj pierwszą porcję ciasta zużywam już po całonocnym odpoczynku.
Składniki
- Woda ( letnia ) – 410ml
- Drożdże suche – 1 1/2 łyżki
- Sól – 1 1/2 łyżeczki
- Jajka – 5 szt
- Miód – 1/2 szklanki
- Masło – 1/2 szklanki
- Mąka – 1kg
- Orzechy laskowe – garść
- Nutella – 4 łyżki
Sposób przygotowania
W dużej misce ( lub garnku ) mieszamy, lekko roztrzepane jajka ( 4 szt, jedno zostawiamy do przesmarowania chałki ) , miód, wodę, roztopione ( nie gorące ! ) masło, sól i drożdże, mieszamy drewniana łyżką aż składniki się połączą.
Do powstałej mikstury dodajemy mąkę i bardzo dokładnie mieszamy około minuty do chwili aż nie będzie widać już kawałków suchej mąki tylko wilgotne ciasto.
Przykrywamy ściereczką i wstawiamy do lodówki na całą noc lub dłużej, ciasto można oczywiście wyrastać w ciepłym miejscu około 2 godzin ale smak jest lepszy jeżeli wyrasta w dłużej w lodówce.
Z ciasta urywamy kawałek wielkości grejpfruta, resztę odkładamy do lodówki.
Powierzchnię na której kładziemy ciasto obsypujemy dokładnie mąką, to samo z naszymi rękami i powierzchnią ciasta, zagniatamy ciasto w kształt piłki, zagarniając ciasto z boków pod spód i obracając je, takie działanie powinno dać nam gładką powierzchnię.
Przykrywamy ściereczką i dajemy ciastu odpocząć około 10-15 min, w tym czasie możemy uprażyć orzechy na średnio rozgrzanej patelni.
Z ciasta formujemy rękami wałek, nie rozciągamy ciasta tylko toczymy je po stole/stolnicy inaczej ciasto nam się porozrywa, uformowany wałek dzielimy na 3 równe części.
Każdą część formujemy w kolejny wałek, w każdym z nich kantem dłoni robimy wgłębienie wzdłuż wałka, do środka wkładamy nutellę i zaciągając boki zalepiamy.
Nie przejmować się jeżeli wałki będą od nutelli, skupmy się na tym aby były to 3 kawałki jednakowej długości.
Z wałków pleciemy typowy chałkowy warkocz i zostawiamy pod ściereczką na 1-1,5h żeby wyrosło.
W pojemniku roztrzepujemy jajko z jedną łyżką letniej wody, uzyskaną masą przesmarowujemy wierzch chałki i posypujemy posiekanymi orzechami, dzięki temu orzechy będą miały się do czego przyczepić a chałka nabierze pięknego koloru podczas pieczenia.
Piekarnik rozgrzewamy do 175 stopni ( góra-dół ) i wkładamy chałkę, pieczemy około 25-30 minut.
Po upieczeniu wyciągamy i chłodzimy na kratce, podajemy.
Podobne wpisy: Chleb pszenno-orkiszowy z płatkami Bułeczki cynamonowe z karmelem i orzechami Maślana chałka Chałka wyrabiana w maszynie do chleba