Chałka z budyniem i kruszonką
Mam miłe wspomnienia związane z chałką. Jako mała i wybredna dziewczynka z chęcią zajadałam kromki chałki zamoczone w mleku i jajku, podsmażone na patelni i posypane cukrem. Wtedy nie byłam świadoma tego, że jestem po prostu amatorką tostów francuskich
Dziś chałkę jem nie tylko w tej postaci, jednak zazwyczaj gdy zabieram się za jej upieczenie robię od razu dwie. Jakiś czas temu zobaczyłam gdzieś chałkę z budyniem i od razu wiedziałam, że ją zrobię! W wykonaniu wcale nie jest taka trudna, jak się może wydawać. Jeśli radzicie sobie w miarę z czynnościami wymagającymi zdolności manualnych i potraficie zapleść warkocz z włosów – poradzicie sobie także z chałką.
Chciałam Wam ułatwić opis dotyczący jej wykonania, dlatego zamieściłam specjalne zdjęcia krok po kroku, które mam nadzieję sprawi, że moje wskazówki będą jasne i klarowne. A do tego zachęcą Was do upieczenia własnej chałki z budyniem
Chałka z budyniem i kruszonką /(proporcje na dwie małe chałki lub jedną dużą)
- 500 g mąki pszennej
- 30 g świeżych drożdży
- 60 g masła
- 60 g cukru
- 65 ml letniego mleka
- 2 jajka
- łyżeczka soli
- żółtko
- budyń śmietankowy + 350 ml mleka
- Kruszonka:
- 3 łyżki mąki
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżki masła
- Przygotowujemy budyń według instrukcji na opakowaniu wykorzystując jedynie 350 ml mleka. Budyń przekładamy do miseczki i odstawiamy do ostygnięcia.
- W rondelku rozpuszczamy dwie łyżki masła, łączymy z mąką oraz cukrem i mieszamy. Ciasto przekładamy do foliowego woreczka i wstawiamy do lodówki.
- Drożdże rozkruszamy, zalewamy 30 ml letniego mleka i dodajemy łyżeczkę cukru. Mieszamy i odstawiamy na 5 minut w ciepłe miejsce. Do dużej misy wlewamy rozczyn, dodajemy jajka, miękkie masło oraz cukier i ubijamy mikserem. Następnie dodajemy przesianą mąkę oraz sól i miksujemy przez 5 minut. Przekładamy ciasto na blat/stolnicę i zagniatamy jeszcze kilka minut. Misę oprószamy mąką, wkładamy kulę ciasta, przykrywamy czystą ścierką i odstawiamy w ciepłe miejsce bez przeciągów, na 45 minut.
- Ciasto dzielimy na 6 porcji. Każdą część wałkujemy na podłużny pasek o podobnej wielkości (widoczny na zdjęciu), smarujemy odrobiną budyniu i rolujemy w takim sposób, aby przykryć budyń. Czynność powtarzamy kolejne 5 razy. Z wałeczków lepimy chałki.
- Zaplatamy warkocz z 3 wałków, dociskając jego końce.Dwie chałki przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 minut.
- Wyjmujemy z lodówki wcześniej przygotowaną kruszonkę i rozdrabniamy ją palcami. Chałki smarujemy rozbełtanym żółtkiem i posypujemy kruszonką. Pieczemy w piekarniku o temperaturze 180 stopni, przez 30 minut.