Bułki na zakwasie z pieczonym czosnkiem
Upały nie zachęcają do stania przy rozgrzanym piekarniku, ale coś przecież jeść trzeba. Wiadomo, że domowe pieczywo jest najlepsze, dlatego szkoda by było latem z niego zrezygnować. Można temu jakoś zaradzić, wystarczy śledzić pogodę i zaplanować pieczenie na deszczowy lub bardziej pochmurny dzień, albo wypiekać wieczorami. Dlatego nie odpuściłam Lipcowej Piekarni i postanowiłam się przyłączyć do zabawy organizowanej przez Amber.
Tematem tego miesiąca są bułki na zakwasie. Jednak nie takie zwykłe, a z magicznym dodatkiem w postaci pieczonego czosnku. Bardzo lubię czosnek pod tą postacią, dlatego tym bardziej chętnie zabrałam się do pieczenia.
Przepis odrobinę zmodyfikowałam, uważam, że sięgając po zakwas, dodatek drożdży jest już zbędny. Zamiast zakwasu pszennego użyłam żytniego. A zamiast słodu sięgnęłam po odrobinę syropu klonowego, który można również zastąpić miodem.
Bułeczki wyszły apetyczne i zgrabne, o ciekawym czosnkowym posmaku
Lista blogerów, którzy piekli ze mną wirtualnie:
Aciri – Bajkorada
Agnieszka – Polska zupa
Amber – Kuchennymi drzwiami
Alucha – Nieład malutki
Beata – Stare gary
Danusia – Co mi w duszy gra
Ela – W poszukiwaniu slowlife
Gucio – Kuchnia Gucia
Jola – Smak mojego domu
Jswm – Nie tylko na słodko
Kamila – Ogrody Babilonu
Łucja – Fabryka kulinarnych inspiracji
Magda – Konwalie w kuchni
Marcin – Grahamka, weka i kajzerka
Marzena – Zacisze kuchenne
Renata – Codziennik kuchenny
Bułki na zakwasie z pieczonym czosnkiem Autor: Tosia Czas przygotowania: 3 godz. 30 min. Czas pieczenia: 20 min. Całkowity czas: 3 godz. 50 min. Porcje: 9 Składniki
- Zaczyn:
- 20 g zakwasu żytniego
- 90 g mąki pszennej typ 650
- 60 g letniej wody
- Ciasto:
- zaczyn
- 315 g mąki pszennej typ 650
- 45 g mąki pszennej razowej
- 240 g letniej wody
- 25 g oliwy
- 7 g syropu klonowego lub miodu
- 10 g soli
- 20 g czosnku (ok. 4-5 ząbków)
- szczypta suszonych drożdży (opcjonalnie)
- Zakwas łączymy z mąką i letnią wodą, dokładnie mieszamy w słoiku lub pojemniku i przykrywamy folią spożywczą. Stawiamy na noc w ciepłym miejscu. Po ok. 8-10 godzinach zaczyn będzie gotowy.
- Rano rozgrzewamy piekarnik do 220 stopni. Kładziemy na blasze ząbki czosnku w łupinach, skrapiamy odrobiną oliwy i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy przez 20-30 minut.
- Mąki wsypujemy do misy, dodajemy przeciśnięty przez praskę pieczony czosnek, drożdże (jeśli używamy) zaczyn, miód i oliwę. W letniej wodzie rozpuszczamy sól, wlewamy roztwór do suchych składników i wyrabiamy ciasto przez 5-10 minut ręką lub mikserem.
- Ciasto zostawiamy pod przykryciem na 1,5 h-2 h. W połowie czasie zagniatamy krótko ciasto i ponownie odstawiamy je do wyrastania.
- Po tym czasie przekładamy ciasto na oprószony mąką blat i dzielimy na 8 części. Formujemy okrągłe bułeczki i kładziemy je w odstępach na blasze wyłożonej pergaminem. Bułeczki przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 1-1,5 h.
- Piekarnik rozgrzewamy do 250 stopni. Na dnie stawiamy miseczkę ze stali nierdzewnej z kostkami lodu. Po nagrzaniu zmniejszamy temperaturę do 220 stopni i pieczemy bułeczki przez 15-20 minut, aż będą rumiane. Studzimy na kuchennej kratce.