Bułki jogurtowe na zakwasie
Podobnie jak Tosia z okazji Światowego Dnia Chleba skusiłam się dzisiaj na pierwotny sposób tworzenia- na zakwasie. Od kilku miesięcy przy tworzeniu strony opracowuję tyle nowych bochenków, że również wypiekanie domowego chleba nie jest dla mnie świętem, a codziennością:) Przez te kilka miesięcy chleb nauczył mnie pokory, a z każdym bochenkiem wciąż się go uczę.
Najważniejsza zasada jaką poznałam, dotycząca i chleba drożdżowego i tego na zakwasie to „daj mu czas”. Jak w życiu, pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć, a przyśpieszanie na siłę może zrobić więcej złego niż dobrego. Czasami czasu nie mam i przeklinam, że całego procesu nie można przyśpieszyć. Próbowałam kilka razy, zawsze z marnym skutkiem. Im spokojniej rośnie bochenek tym więcej satysfakcji smakowej będziemy mieć później.
Gdy miałam w perspektywie pieczenie na zakwasie odwlekałam to w czasie jak mogłam. Bałam się tego potwora, którego trzeba było dokarmiać, aby niebezpiecznie wyłaził sam ze słoika. Dzisiaj bardzo lubimy się ze Svenem (może jestem dziwna, ale jesteśmy już tak zżyci, że uznałam, że mojemu zakwasowi należy się porządne imię) lubimy i rozumiemy. Jeśli nigdy nie próbowaliście to powiem po raz setny- pieczenie na zakwasie jest proste.
Nie boję się tego powiedzieć też o reszcie, w szczególności, że Światowy Dzień Chleba zobowiązuje. Pieczenie własnego, domowego chleba jest proste i ma same zalety!
A dzisiaj proponuję jogurtowe bułeczki na zakwasie. Dajmy im trochę czasu, a one dadzą nam prawdziwą przyjemność.
Bułki jogurtowe na zakwasie Drukuj Autor: Śliwka Czas przygotowania: 10 hours Czas pieczenia: 20 mins Całkowity czas: 10 hours 20 mins Porcje: 6 Składniki- 100 g + 100 g mąki żytniej typ 720
- 150 g mąki pszennej chlebowej
- 100 g aktywnego zakwasu żytniego
- 100 ml ciepłej wody
- 2 łyżeczki soli
- 50 g jogurtu naturalnego
- Połącz ze sobą 100 g mąki żytniej, 100 ml wody z rozpuszczoną solą i 100 ml zakwasu. Wymieszaj drewnianą łyżką w misce i odstaw miskę w temperaturze pokojowej na ok. 4 godziny.
- Po upływie tego czasu dodaj jeszcze 100 g mąki żytniej, mąkę pszenną i jogurt. Całość zagnieć aby uzyskać jednolite, odchodzące od ręki ciasto.
- Uformuj z ciasta rulon i podziel na 6 równych części. Z każdej uformuj bułeczkę, połóż na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce i odłóż w ciepłe miejsce (na przykład do wcześniej nagrzanego do 60 stopni i wyłączonego piekarnika) na ok. 6 godzin lub dłużej. Możesz też wybrać cieplejszy pokój w domu.
- Gdy kończy się czas wyrastania rozgrzej piekarnik do 220 stopni. Piecz bułeczki przez ok. 20 minut aż zbrązowieją.
- Daj im ostygnąć.