Buchty z powidłami
Są takie przepisy, które pojawiają się w wielu kuchniach świata pod różnymi nazwami lub ze zmieniającymi się zależnie od regionu dodatkami. Dla przykładu buchty można odnaleźć w kuchni śląskiej, czeskiej i wiedeńskiej.
Pod tą nazwą kryją się między innymi drożdżowe kluski gotowane na parze, ale także maślane bułeczki z niespodzianką w środku. Zazwyczaj wypełnia się je powidłami śliwkowymi, ale polecam do tego także inne przetwory.
W środku moich bucht pojawiła się domowa konfitura z mirabelek oraz „czekośliwka”, czyli powidła śliwkowe z czekoladą i pieprzem cayenne.
5.0 z 1 ocen Buchty z powidłami Autor: Tosia Czas przygotowania: 1 godz. 45 min. Czas pieczenia: 25 min. Całkowity czas: 2 godz. 10 min. Porcje: 15 Składniki- 500 g mąki pszennej typ 650
- 7 g suszonych drożdży instant
- 300 ml mleka
- 50 g masła + 3 łyżki
- jajko
- 3 łyżki cukru
- 1/2 łyżeczki soli
- 15 łyżek powideł/dżemu
- kilka łyżek cukru pudru
- Mąkę przesiewamy do misy, łączymy z cukrem, solą i drożdżami. W rondlu topimy masło, w drugim rondlu podgrzewamy mleko, aby było letnie.
- Do mąki wbijamy jajko, powoli wlewamy topione masło na zmianę z ciepłym lekiem i wyrabiamy ciasto przez 5 minut. Zostawiamy je w misie, przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na godzinę.
- Wyrośnięte ciasto przekładamy na blat. Dzielimy na 15 części, z każdej z nich formujemy kulkę, którą spłaszczamy. Na środku kładziemy łyżkę powideł i zawijamy boki ciasta tworząc bułeczkę.
- Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia, układamy w środku uformowane bułeczki złączeniem ku dołowi. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na 30 minut.
- Wyrośnięte buchty smarujemy topionym masłem i wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy przez 25 minut w 180 stopniach.
- Upieczone buchty posypujemy cukrem pudrem.