Bogracz.
Sycące danie jednogarnkowe przypominające gulasz z wołowiny, pełen warzyw, pachnący wędzoną papryką, pikantny i rozgrzewający w wciąż chłodne dni.
Jako dziecko w bograczu najbardziej lubiłam kluseczki, które nabierały wyjątkowego smaku gotując się w gulaszu i jednocześnie wspaniale zagęszczały całą potrawę.
Gotuję je tak, jak pamiętam.
Wczesnym rankiem gramolę się z laptopem i ogromną drukarką po schodach. Gdy w końcu udaje mi się otworzyć drzwi dostaję lodowaty policzek, który otrzeźwia mnie mimo wczesnej godziny i braku kawy. Co ja miałam w głowie gdy zakładałam tę cienką bluzkę. Pakuję wszystko więc do samochodu i po chwili wahania wracam się po ciepłe swetrzysko, przeklinając w duchu swoją bezmyślność.
Godzinę później, gdy znów nie udaje mi się uruchomić ogrzewania w biurze, kocham swój sweter najbardziej na świecie.
I tak zdrętwiał mi nos z tego zimna… Co za dzień…
Dobrze, że w domu czeka na mnie rozgrzewający, pikantny w smaku bogracz. Jedno z lepszych dań jednogarnkowych, jakie znam i pamiętam.
Składniki:
około 6 porcji
kcal:1615 B:143 W:126 T:55 (1 porcja około: 300kcal)
- 500g wołowiny na gulasz
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 marchewka
- 3 czerwone papryki
- 300g ziemniaków
- puszka pomidorów 400g
- 2 łyżeczki wędzonej słodkiej papryki
- 1/3 łyżeczki ostrej papryki w proszku
- 1 łyżka oleju lub smalcu
- sól
- pieprz
- 1 jajko
- 2-3 łyżki mąki
- woda lub bulion
Przygotowanie krok po kroku:
- Mięso umyj, osusz i pokrój w kostkę.
- Cebulę pokrój w piórka, czosnek posiekaj, marchew pokrój w dość duże talarki, a paprykę w kostkę.
- W garnku o grubym dnie (np żeliwnym) rozgrzej 1 łyżkę oleju lub smalcu. Podsmażaj partiami mięso z każdej strony na złoty kolor. Wyjmij z garnka.
- Na pozostałym po smażeniu mięsa tłuszczu podsmaż cebulę, czosnek, a następnie dodaj kolejno w odstępach kilkuminutowych marchewkę i paprykę.
- Na koniec dodaj podsmażone mięso, pomidory oraz przyprawy. Podlej wodą lub bulionem i duś pod przykryciem przez około 1 godzinę na niewielkim ogniu. W razie potrzeby uzupełniaj płyn.
- Ziemniaki pokrój w kostkę. Dodaj do gotującego się gulaszu. Gotuj do miękkości, mniej więcej przez kolejną godzinę.
- Gdy mięso i warzywa są już miękkie, czas przystąpić do wykończenia potrawy.
- Do miseczki wbij jajko i dodaj mąkę. Rozmieszaj i w razie konieczności dodaj odrobinę wody. Uzyskane ciasto powinno przypominać ciasto na kluski kładzione. Dokładnie wymieszaj, by pozbyć się grudek mąki.
- Za pomocą dwóch łyżek lub łyżeczek (kluseczki będą mniejsze) wykładaj kluseczki prosto do garnka z gulaszem. W garnku powinno znajdować się tyle sosu, by kluski mogły się w nim ugotować. Delikatnie zamieszaj i gotuj przez kilka minut.
- W razie konieczności dopraw do smaku solą i pieprzem.
- Podawaj z pieczywem lub jako samodzielne danie.
Smacznego!