Bawarska tarta ze śliwkami

Bawarska tarta ze śliwkami

Zdjęcie - Bawarska tarta ze śliwkami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Tarta obok której nie sposób przejść obojętnie. Połączenie maślanego, drożdżowego (jak w brioszkach) ciasta i soczystych śliwek zanurzonych w delikatnym, słodziutkim kremie. Omnomnom... że tak się wyrażę :)
Teoretycznie ciasto powinno się rozdzielić między tradycyjną formę do tarty (ok. 24 cm) i mniejsze foremki (bądź użyć większej blachy), ale zależało mi na grubej warstwie ciasta drożdżowego, które przygotowuję zdecydowanie zbyt rzadko ze względu na brak czasu, a tak okrutnie lubię! Zresztą wyznaję zasadę, że drożdżowego nigdy nie jest za dużo :) Szczególnie jeśli jest tak smaczne - mega puszyste! i tak przyjemnie maślane.
Tartę robiłam dwa razy - pierwsze zdjęcie jest z kremem na bazie kremówki, a kolejne to już tarta z kremem śmietankowym. Przyznam, że choć wizualnie pierwsza wersja bardziej mi odpowiadała, to jednak krem nie ściął się do końca. W drugim przypadku wyszedł z kolei perfekcyjnie i to właśnie ten Wam polecam i zaznaczam w przepisie.

Zdjęcie - Bawarska tarta ze śliwkami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Składniki: przepis na ciasto podpatrzony na blogu ugotujmyto.pl; podaję z moimi modyfikacjami
  • 9 g świeżych drożdży [lub 1,5 łyżeczki drożdży instant]
  • 375 g mąki pszennej
  • 2 łyżki drobnego cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 3 jajka
  • 125 masła (niesolonego)

Masa:
  • 900 g śliwek [u mnie ok. 700 g], obmyte, osuszone, pokrojone w połówki lub ćwiartki
  • 2 łyżki bułki tartej
  • 2 żółtka
  • 3-4 łyżki drobnego cukru
  • 60 g kremu śmietankowego (typu philadelphia, łaciaty)

Zdjęcie - Bawarska tarta ze śliwkami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami


Przygotowanie ciasta drożdżowego Drożdże rozpuścić w 60 ml ciepłej wody i odstawić na 5 minut. Mąkę przesiać do miski, a następnie dodać cukier, sól, jajka i rozczyn z drożdży. Całość wymieszać, po czym wyrobić ciasto - kilka minut. Na koniec, stopniowo dodawać nieduże kawałki masła (może być z lodówki) - dodać po kawałku, zagnieść ciasto, dodać kolejny kawałek, znowu zagnieść i tak do wykorzystania całego masła. Ciasto wyrabiać aż będzie gładkie i elastyczne.
Miskę, w której ciasto było wyrabiane przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki na ok. 2 godziny, do podwojenia objętości.
Przygotowanie tarty Po czasie leżakowania w lodówce, ciasto lekko odgazować, a formę do tarty (u mnie ceramiczna) wysmarować rozpuszczonym masłem. Ciasto można rozwałkować i wyłożyć nim tartę albo po prostu rozciągnąć dłońmi (jest bardzo elastyczne) i przełożyć do tarty. Ważne: spód ma być jak najgrubszy, więc nie wyciągajmy ciasta przesadnie na ranty formy - ono i tak po bokach mocno wyrośnie. Na ciasto wysypać bułkę tartą, a następnie ułożyć śliwki. Ciasto zostawić do ponownego wyrastania na ok. 45 minut, przykryte ściereczką.
Pieczenie Piekarnik nastawić do 220 stopni (200 przy termoobiegu), a gdy się nagrzeje wstawić wyrośnięte ciasto (przed samym włożeniem posypać śliwki łyżką cukru). Podpiec spód przez około 5-10 minut. W międzyczasie w miseczce wymieszać żółtka, serek i 2-3 łyżki cukru. Krem nałożyć na podpieczony spód, zmniejszyć temperaturę do 180 stopni (160 przy termoobiegu) i piec kolejne 40-50 minut (u mnie 35, więc najlepiej sprawdzić patyczkiem, czy boki są upieczone). Ważne: po około 20 minutach pieczenia sprawdzić zarumienienie ciasta - jeśli rumieni się zbyt szybko, należy przykryć je papierem do pieczenia.

Zdjęcie - Bawarska tarta ze śliwkami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami


Kategorie przepisów