Bánh mì – wietnamska bagietka
Na wstępie warto wytłumaczyć czym jest Bánh mì. To prosta wietnamska kanapka, która powstała prawdopodobnie pod wpływem nacisków francuskich kolonizatorów w Wietnamie. Dlatego pieczywem wykorzystywanym do Bánh mì są bagietki. Nie są to jednak tradycyjne pszenne bagietki, a troszkę bardziej urozmaicone, bo z dodatkiem mąki ryżowej. Dodatek rozpuszczonej witaminy C do zaczynu sprawia, że ciasto szybciej fermentuje, a ich smak jest słodkawo-kwaśny. Miąższ bagietki jest niezwykle puchaty i mięciutki, a sama skórka chrupiąca. Jednym słowem te bagietki są po prostu idealnie i to zdecydowanie najsmaczniejsza jaką jadłam w życiu.
Niedawno moi znajomi wrócili z podróży po południowo-wchodniej Azji. Spędzili trochę czasu w Wietnamie rozkoszując się tamtejszymi smakami. Bánh mì to bardzo popularny przysmak tam, takie kanapki można kupić na wielu ulicznych stoiskach.
Oprócz ważnej roli bagietki, w kanapce muszą się znajdować także słodko-kwaśne chrupiące pikle z marchewki, rzodkwi oraz ogórka. Pikantny sos majonezowy, świeża kolendra, chilli i dodatek w postaci mięsa, jajka lub tofu. Moją ulubioną wersją, którą miałam okazję też nakarmić wczoraj przyjaciół jest Bánh mì ze stekiem wołowym w trawie cytrynowej. Jeśli jesteście ciekawi jak przygotować taką kanapkę to zapraszam po przepis tutaj.
Jeśli nie jesteście fanami azjatyckich smaków, to mimo wszystko zachęcam Was do spróbowania przepisu na wietnamską bagietkę. Robi się ją w 2,5 godziny i jest naprawdę pyszna. Równie smacznie będzie z nią smakowały klasyczne kanapki, także na słodko :)
Bánh mì – wietnamska bagietka Autor: Tosia Czas przygotowania: 2 godz Czas pieczenia: 30 min Calkowity czas: 2 godz 30 min Porcje: 1 Składniki- 250 g mąki pszennej chlebowej typ 650
- 50 g mąki ryżowej
- łyżeczka drożdży instant
- 180 ml letniej wody z rozpuszczoną witaminą C
- 20 g masła
- 4 łyżki cukru
- łyżeczka soli
- Musującą tabletkę z witaminą C wrzucamy do leniej wody i rozpuszczamy.
- Mąkę przesiewamy do misy, mieszamy z drożdżami, cukrem i solą.
- Masło rozpuszczamy w rondelku, studzimy.
- Wyrabiamy ciasto wlewając stopniowo letnią wodę z witaminą c, a następnie wlewając rozpuszczone masło. Wszystkie składniki zagniatamy ze sobą ręcznie lub mikserem przez 10 minut. Misę z ciastem przykrywamy ściereczką i stawiamy na godzinę w ciepłym miejscu.
- Gdy ciasto podwoi objętość przekładamy je na blat. Podsypujemy odrobiną mąki i wałkujemy na cienki okrągły placek. Ciasto zwijamy w rulon (widoczne na zdjęciu). Kładziemy je na foli aluminiowej i zaginamy folię tak, by utworzyć "ścianki" podtrzymujące z boku bagietkę (najlepiej zerknąć na zdjęcie). Przykrywamy je ściereczką i zostawiamy na 45 minut.
- Wyrośniętą bagietkę nacinamy pod skosem ostrym nożem. Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 220 stopni przez 15 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i dopiekamy 15-20 minut.
- Bagietkę wyjmujemy z piekarnika i studzimy na kuchennej kratce przed podaniem.