Bagietka kminkowa na zakwasie
Czy jest ktoś na świecie kto nie lubi bagietki? Odpowiedź „tak” na to pytanie wydaje się niemożliwa. Ta idealna chrupiąca skórka, a pod spodem delikatny miąższ to po prostu raj na ziemi:)
Od jakiegoś czasu przygotowuję bagietki na zakwasie i sprawia mi to wiele przyjemności, gdy myślę, że moja wspaniała bagietka powstała właściwie tylko z mieszaniny mąki i wody:)
Jeżeli śledzicie bloga już od jakiegoś czasu, wiecie, że mam słabość do korzennego pieczywa nie tylko w wersji słodkiej. Udowodniłam to robiąc wcześniej korzenny chleb i bułeczki cynamonowe. Tym razem zaczynam eksperymentować z korzennymi smakami w połączeniu z zakwasem. Eksperymenty zakończyły się sukcesem:)
Bagietka kminkowa na zakwasie #ratingval# z #reviews# ocen Drukuj Author: Śliwka Prep time: 12 hours Cook time: 30 mins Total time: 12 hours 30 mins Serves: 1 Ingredients- 80 g aktywnego zakwasu żytniego
- 110 g mąki żytniej typ 720 + 120g
- 100 g mąki pszennej chlebowej
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki kminku
- 250 ml ciepłej wody
- Pomieszaj wszystkie składniki (oprócz dodatkowych 120 g mąki żytniej) w misce i dokładnie wymieszaj drewnianą łyżką.
- Miskę przykryj materiałową szmatką i odstaw w ciepłe miejsce (na przykład niedaleko lekko rozgrzanego palnika) na 4 godziny (może być dłużej).
- Po upływie tego czasu dodaj do ciasta 120 g mąki żytniej i zagnieć rękami. Ciasto powinno mieć elastyczną konsystencję, jeśli wciąż się lepi, dodaj więcej mąki.
- Uformuj z ciasta długi rulon. Ułóż go na materiałowej szmatce, solidnie obsypanej mąką na całej długości. Zwiń boki szmatki do środka tak, aby bagietka leżała jakby między dwoma rulonami (robimy to, aby nie rozrosła się na boki, tylko do góry).
- Przykryj kolejną szmatką z góry i odstaw na całą noc w temperaturze pokojowej.
- Po upływie kolejnego czasu wyrastania, rozgrzej piekarnik do 220 stopni.
- Gdy piekarnik będzie gorący, delikatnie zsuń bagietkę na wyłożoną papierem do pieczenia blachę i piecz przez ok. 30 min aż zbrązowieje.
- Daj bagietce ostygnąć.