Bagietka francuska

Bonjour, mesdames et messieurs! Delikatnie zrumieniona, chrupiąca skórka i miękki miąższ pod nią, to atrybuty idealnej bagietki. Jest symbolem Francji, ale aby jej spróbować nie musicie koniecznie udać się w podróż do Paryża, bo możecie ją upiec w domu. Przepis jest nieco pracochłonny, przyznaję, ale warto poświęcić czas na przygotowanie tzw podmłody, bo efekt końcowy wynagradza cierpliwość, a pieczywo zyskuje lepsze walory smakowe i zapachowe. Podmłoda to nic innego, tylko płynny zaczyn pszenny, który powstaje z równych proporcji mąki i wody oraz niewielkiej ilości drożdży. Główną rolę odgrywa tu czas, ponieważ podmłoda przechodzi proces fermentacji, który trwa 12-16 godzin. Dzięki temu zaczynowi otrzymujemy pyszne, lekkie, porowate i bardzo puszyste pieczywo. Proces przygotowania trwa znacznie dłużej niż przy innych drożdżowych wypiekach, ale efekt końcowy z pewnością to wynagradza. Spróbujcie sami. Gwarantuję, że pokochacie to pieczywo!

Zdjęcie - Bagietka francuska - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Składniki:
Podmłoda:
125 g mąki pszennej typ 750
125 ml wody
1 g świeżych drożdży
Ciasto właściwe:
235 g podmłody*
150 ml wody
5 g świeżych drożdży
300 g mąki pszennej typ 750
1 łyżeczka soli
Przygotowanie: DZIEŃ PRZED PIECZENIEM Mieszamy dokładnie w misce wszystkie składniki na podmłodę, odstawiamy w temperaturze pokojowej na 12-16 godzin do fermentacji.
W DNIU PIECZENIA Drożdże mieszamy z wodą i dajemy do miski ze wszystkimi składnikami na ciasto właściwe. Wyrabiamy gładkie i elastyczne ciasto, możemy to zrobić w mikserze planetarnym wyposażonym w hak do wyrabiania ciasta. Miskę z wyrobionym ciastem przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do wyrośnięcia na około 2 godziny. W tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Ciasto przekładamy na oprószoną mąką stolnicę, lekko zgniatamy i dzielimy na 2 równe części. Formujemy bagietki o długości blaszki z piekarnika. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, między bagietki wkładamy wałek ze zwiniętej ściereczki kuchennej. Zostawiamy bagietki do wyrośnięcia na około 30 minut.
Nagrzewamy piekarnik do 220 stopni C. Przed włożeniem bagietek do piekarnika usuwamy ściereczkę, spryskujemy piekarnik wodą, nacinamy trzykrotnie bagietki pod skosem i pieczemy 25 minut. Upieczone bagietki odstawiamy na kratkę do studzenia, aby odparowały.Zdjęcie - Bagietka francuska - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Bagietka francuska - Przepisy kulinarne ze zdjęciami


Zdjęcie - Bagietka francuska - Przepisy kulinarne ze zdjęciami


Zdjęcie - Bagietka francuska - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów

Podobne przepisy